Domažlice jsou odedávna považovány za centrum Chodů, strážců českých hranic. Už před 800 lety zde stával zemský hrad, ke kterému se vztahuje zvláštní pověst. Z hradu vede tajná, dodnes jen částečně zasypaná, podzemní

chodba. V ní je prý ukrytý obrovský zlatý poklad, který za staletí služby zemských strážců nashromáždili Chodové. Sklepení má být až tři kilometry dlouhé, protože ústí až na vysokém zalesněném hřebenu Dmout (Ermout), na jehož nejvyšším místě stávalo kdysi staré hradiště. Zde, v místech nazývaných dodnes Na zámku, lidé opakovaně vídávali sedět v kruhu kolem ohniště sbor přízraků mlčenlivých starců celých v bílém - snad keltských druidů. V ohništi ale nehořel oheň, ale blyštilo se zlato.

Kopec a hradiště Na zámku má v dějinách Domažlic klíčové místo, protože se k němu vztahuje i druhá místní pověst. Na Dolním náměstí v Domažlicích, kde kdysi býval starý hřbitov, si vybudoval svou sluj skalní skřítek Skalník. Každou noc vylétával ze své díry na hořícím koštěti a zamířil k Havlovicím za svou známou čarodějnicí, která byla služkou samotného ďábla. Jinak byl ale Skalník k chudým lidem hodný, měl spadeno jen na nepoctivce, kteří ke svému majetku přišli podvodem. Své druhé sídlo měl na kopci Škarman na konci Domažlic, kde se dříve kutalo zlato a stříbro.

Jeskyni rozdělené mohutným skalním pilířem na dva vchody, která tady po hornících zůstala, říkali lidé také Skalníkova díra. Spatřit ho tu bylo možné vždy o Dušičkách a během svátku Všech svatých.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505633
DnesDnes102
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3885
Tento měsícTento měsíc16979

Partnerské weby

apartman banner