Středověké královské město Most pod Krušnými horami bylo od 13. století spoutáno hradbami a přístup do něho umožňovaly pouze tři městské brány. Nejznámější z nich - Pražskou bránou - se vyjíždělo směrem na Prahu a dále do českého vnitrozemí. Jezerní

bránou se opouštělo město směrem na Chomutov. Ta za své jméno vděčila Komořanskému jezeru, které se kdysi rozprostíralo v blízkosti Mostu a teprve v roce 1835 došlo k jeho vysušení. Třetí bránou, Špitálskou, pak bylo možné putovat směrem na Teplice. Nazývána byla podle špitálu, který stával spolu s komendou křížovníků červené hvězdy od 13. století u vnější strany hradeb.

Krutá pomsta sluhy

Ve středověku i v raném novověku bylo město mnohokrát zachváceno ničivými požáry. Doslova pekelnou katastrofou se stal ale požár 12. března 1515. Podle jedné verze jej měli zavinit mnichové v klášteře při přípravě ryb na vřelém oleji, podle jiné, mnohem věrohodnější, byl pachatelem jistý sluha, který se tak mstil svému pánovi. Navíc měl být ve spojení s temnými pekelnými silami. Po zaklínání se mu za jejich pomoci podařilo požár nejen nenápadně roznítit, ale v krátkém okamžiku rozšířit i na další domy, čímž přivodil starému městu zkázu a jeho obyvatelům doslova pekelnou záhubu. Zlé mocnosti pozvaly na pomoc dokonce i jeden ze živlů - vítr. Ačkoli totiž všude panovalo poklidné povětří, v Mostě se tehdy strhla nenadálá silná vichřice, které oheň šířila obrovskou rychlostí.

Řádění ohnivých démonů

Třebaže si lidé v děsivé panice snažili zachránit alespoň holé životy, zahlédli někteří mezi plameny nejen vyděšené tváře ostatních Mostečanů, ale také rozšklebené obličeje hrůzných démonů, kteří svého uctívače a spojence, v podobě pomstychtivého sluhy, vyslyšeli a předvedli bezútěšné tragické představení. Někteří měšťané se ve strachu uchýlili do sklepů a do kostela minoritů. Mnozí však chtěli hořící město raději opustit, a tak se vrhli k Pražské bráně, jelikož ostatní brány byly kvůli ohni nepřístupné. Avšak Pražská brána byla jako vždy v noci uzamčená. Když ji na smrt vyděšený dav nakonec násilím otevřel, vznikla taková tlačenice, že mnozí lidé byli umačkáni nebo ušlapáni. Když se pak prchající bezhlavě hnali přes most za branou, praskl pod nesmírnou tíhou, takže část davu se zřítila do vody v hradním příkopu. Mnoho lidí tehdy zahynulo v domech, jiní se udusili ve sklepích. Po okamžicích bezmezné hrůzy, kdy všechna předměstí, městské domy, kostely i kláštery lehly popelem, pak požár náhle sám od sebe uhasl. Zůstala po něm jenom spoušť a téměř 400 mrtvých. Sluha, který měl požár způsobit, však vyvázl živ a zdráv. Pro jistotu uprchl z města a nikdo jej pak už nespatřil. Později se říkalo, že upsal svou duši ďáblu a ten si jej po požáru odnesl do pekla.

Pavel Kovář

Foto: Pixabay

Ochranné amulety a ezoterické pomůcky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523568
DnesDnes445
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2670
Tento měsícTento měsíc15336

Partnerské weby

apartman banner