Hrad Helfštýn měl bohatou a pohnutou historii, podle některých pramenů a legend patřil ve své nejranější fázi i templářskému řádu. Podle další pověsti hrad založil loupeživý rytíř Friduš z Linavy, jehož si kvůli jeho zločinům odnesl ďábel do pekla. Poté, co rytíř skončil

kdesi v podzemí, zjevoval se na Helfštýně velký černý pekelný pes, který zde hlídal Fridušův poklad, jenž je prý dodnes schovaný v podzemí skály. Vede k němu prastará stezka nazvaná Pohanec. Zlato, zabalené ve svitkách a maskované pod vrstvou smůly, může z jeskyně vyzvednout jen člověk statečný a spravedlivý, navíc jen jednou za rok - na den svatého Jana Křtitele.

Co je ale výjimečné, že na hradě mají Zelenou paní. Jedná se o ducha milého a hodného, který nikomu neublíží. Za svého pozemského života to byla dívka z podhradí, kterou z její vesnice na hrad unesl hradní pán, německý loupeživý rytíř Jan z Messenpecku. Uplatňoval tzv. právo první noci. Dívka se pokusila uprchnout, ale našla smrt v hradním jezírku. O půlnoci se pak změnila v zelený žabinec a z něj vystoupil její zelený duch. Přízrak se zjevoval deset dní po sobě každou noc, než hrůzou zcepenělý Jan z Messenpecku z Helfštýna utekl a nikdy se na něj už nevrátil.

Helfštýnem se také plouží duch hradního pacholka Ganeluna, který s pomocí kouzel černé magie získal pro sebe ruku dcery jednoho z hradních pánů - Kuny z Helfštýna. Za to si jeho právě narozeného syna vzal ďábel - v podobě velkého černého kohouta - do pekla.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504529
DnesDnes161
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2781
Tento měsícTento měsíc15875

Partnerské weby

apartman banner