Nalézáme se ve východní části západních Čech, na Zbirožsku. Nachází se zde někde opravdu hrob generála z dob napoleonských válek? Vstupují zdejší přízraky do lidských příbytků? A je

svatovojtěšská kaplička tou pravou zázračnou? I na tyto otázky jsme hledali odpovědi.

Bytost v bílém hábitu

Procházíme kolem tzv. Cikánského kříže, pod nímž mají být pohřbeni žoldáci z napoleonských válek včetně významného francouzského generála. Podle jiné legendy je velitel pochován o kousek dál, pod malým pahorkem. U hromadného hrobu prý ještě v 19. století postávali různí věštci, kteří dovedli znamenitě hádat z

ruky a vykládat karty. V Mýtě a okolí se to v minulých staletích jen hemžilo různými duchy, démony a tajemnými postavami. S jednou z nich se setkala i selka Barbora Veverková. Bytost v bílém hábitu ji navštěvovala každý pátek, po několik týdnů za sebou.

Prokletý šlechtický rod

Přesuňme se na hrad Radeč. Nezbylo z něj nic, jen příkop a nepatrné zbytky základů. I zde je, podle další pověsti, v podzemí ukryto hned několik pokladů najednou. Ty jsou obestřeny prastarou kletbou. Za úplňku zde zaslechnete kvílení zavražděných tuláků. Hradní pán je dal pochytat a na rozcestí upálit. Událost ze 14. století ale měla tragickou dohru. Šlechticův rod byl stižen kletbou, která zlikvidovala všechny jeho členy. Je pravda, že Radeč, poprvé zmiňován v roce 1342, byl skutečně náhle opuštěn a již nikdy nebyl znovu osídlen.

Kvílení pekelných hlasů

Naše poslední zastavení věnujeme kapličce svatého Vojtěcha v Mýtě. V 80. letech minulého století tu do podivného transu upadlo několik výletníků. Říkalo se, že uslyšeli kvílení „pekelných“ hlasů. O co šlo? Že by nějaká anomálie? Dočasná porucha magnetického pole? Narušené biopole citlivých turistů? Nevíme, a žádné bližší informace se nám dohledat nepodařilo.

Legendární sv. Vojtěch prý tudy skutečně prošel, bylo to při jeho návratu z Říma do Prahy. Zůstala po něm dnes zpřetrhaná „magistrála“ zázraků. Kdysi občerstvovala unavené poutníky, léčila nemocné. Jen se muselo vědět, jak na to. Dnes kolem sviští auta po dálnici a všechny taje Vojtěcha i jeho poutníků a následovníků zůstaly zapomenuty.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523522
DnesDnes399
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2624
Tento měsícTento měsíc15290

Partnerské weby

apartman banner