Hrad Wildenstein byl zřejmě založen již koncem 13. století pány z Rinachu, kteří jej počátkem 14. století začali rozšiřovat. Bernské výboje do Aargau v roce 1389, a znovu roku1415, přečkal hrad bez úhony. Heřman z Rinachu však

musel roku 1415 vzdát Bernu úctu a podvolit se jeho požadavkům. Za to mu zůstal jeho majetek. Tím se však z nezávislého Wildensteinu stalo léno města Bern. V roce 1465 získal sídlo Jindřich Hasfurter z Luzernu a nechal je opravit a zmodernizovat. S Hasfurterem jako leníkem měl však Bern časté spory. Například o převozní práva na řece Aaře, nebo o lovecká a pastevecká práva v okolí obou hradů. Patrně z těchto důvodů získal Wildenstein v roce 1487 Jan Rudolf z Luternau, který však majetek za pár let prodal švagrům Heřmanu a Janu Abrechtům z Mülinenu. Páni z Mülinenu zde sídlili až do poloviny 17. století.

Julie sídlo věnovala státu

V roce 1651 přešel hrad věnem jejich dědičky na pány Effingery ze sousedního Wildeggu a tento majetek byl připojen k jejich rodovému jmění. Stejně jako na Wildeggu, dali Effingerové Wildenstein kolem roku 1700 barokně přestavět. V roce 1720 nechal Bern přesunout sídlo zemského správce ze Schenkenbergu (kvůli celkové zchátralosti) na opravený Wildenstein. V době úpadku starého zemského zřízení a vlády (nástup francouzské revoluce) byl Wildenstein přesunut pod správu kantonu Aargau. Kantonální správa však hrad ihned prodala do soukromých rukou a tím nastaly časté změny majitelů. V roce 1850 byl neudržovaný hrad opět prodán rodu Effingern, který zase začal s nutnou údržbou a opravami. V roce 1912 přešel Wildensten závětí Julie Effinger, poslední členky svého rodu, na kanton Aargau, který roku 1928 přenechal hrad pečovatelskému ústavu. Wildenstein byl tedy později využíván jako starobinec. Je nasnadě, že i díky tomu se prý dodnes na hradě vždy o úplňku o půlnoci zjevují zvláštní postavy a sténají. Hříšní duchové prý dojdou klidu, až se jim dostane odpuštění.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456504
DnesDnes366
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4411
Tento měsícTento měsíc7450

Partnerské weby

apartman banner