Nejproslulejší české oppidum (keltské hradiště) dostalo svůj název podle blízkých Stradonic. Bylo zbudováno Kelty pravděpodobně již v prvním tisíciletí před naším letopočtem, ale oblast měla své trvalé osídlení již v dobách halštadských. V devatenáctém

století tu bylo objeveno 200 keltských mincí, poté vypukla „stradonická zlatá horečka“. Přítrž učinily až úřady.

Nejzajímavějším předmětem byl tzv. Prachův kříž, jen zdánlivě obyčejný. Když se z poslední blízké samoty odstěhovala rodina chalupníka Prachy, byl zde onen kříž instalován na popud věřících. Jednalo se o tehdy běžnou církevní iniciativu. Ale proč takový úprk starousedlíků z romantické krajiny?

Podle pověsti se zde již nedalo přežít se zdravou kůží a rozumem. Místo u blízkého hradiště bylo sužováno příšerami, démony, duchy. Všechny tyto přízraky údajně pronikaly až do chalup prostých lidí a terorizovaly je. Nepomohly žádné modlitby, žádné zaříkávání, žádné kropení svěcenou vodou. Možná je region stižen nějakou intenzivní kletbou, na kterou nezabírají ani přímluvy, ani očišťující rituály. Podle jiné pověsti se právě zde nachází „brána do pekla“, což bychom mohli chápat jako přestup do paralelního světa, do jiného časoprostoru.

Keltové zde měli obětiště

Podle uskutečněných měření se u hradiště nalézají hned dvě vhodná místa, ovšem nejsilnější bod jsme objevili přímo pod křížem. A to nám vyrazilo dech. Proč právě zde? Kříž měl v minulosti zvláštní osud, po čase se vždy začal propadat do země, jako kdyby ho ďáblové z pověstí skutečně vtahovali do pekla.

Přímo pod krucifixem prý bylo centrum kultovního místa Keltů, nacházelo se tu obětiště. Možné to je, protože se tu nalezla kostra a nádoby s rozdrcenými lidskými lebkami. Rozsáhlé mohylové pohřebiště však bylo rozkradeno a poničeno. Zůstaly jen stopy duchů a přízraků...

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470879
DnesDnes91
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1294
Tento měsícTento měsíc2509

Partnerské weby

apartman banner