Zámek Weesenstein je jedním z nejkrásnějších zámků v Sasku. Nad údolím řeky Müglitz rostl jako perla vrstvu po vrstvě přes 800 let, takže tu najdeme prvky jednotlivých slohů od gotiky až po klasicismus. Působily tu významné šlechtické rody, například pánové von

Bünau či saský královský rod Wettinů. Zde, na svém oblíbeném zámku, pracoval jemnocitný princ a pozdější saský král Johann von Sachsen (Jan Saský) na překladu Dantovy Božské komedie.

Na rozdíl od většiny historických staveb vznikal zámek jaksi obráceně. Rostl na skále směrem dolů ze svahu a mnohé je tu dodnes doslova „na hlavu postavené“. A tak je v pátém patře koňská stáj, zatímco panské komnaty z 18. a 19. století s drahocennými tapetami se nacházejí jedno podlaží pod sklepem.

V pověstmi opředeném Mönchsbodenu (Mnišské podkroví) straší zbloudilý duch jednoho z dřívějších zámeckých pánů. Možná mu iluzionistické malby zámeckých fasád nedovolí, aby ve vší té spleti došel klidu, protože v tomto pozoruhodném zámku i okna klamou. Každé třetí je totiž pouze namalované.

Zdejší překrásné komnaty vybavené původním zámeckým nábytkem a honosnými tapetami, nádherná zámecká kaple i pozoruhodná klasicistní zimní zahrada nadchnou i ty nejnáročnější milovníky historie. Stejně jako třeba nedávno zrestaurovaný Rittersaal (rytířský sál) s úžasnými nástěnnými malbami. Dodejme jen, že ve 20. století sloužil Weesenstein jako skrýš četných drážďanských uměleckých pokladů.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503658
DnesDnes457
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1910
Tento měsícTento měsíc15004

Partnerské weby

apartman banner