Rozlehlá Sibiř oplývala vždy takřka nevyčerpatelnými přírodními zdroji uhlí, plynu a rud. Díky tomu vzniklo mnoho měst a městeček, která ale při rušení těžby a uzavírání dolů zůstala liduprázdná. Podívejme se na osm z těch, které se proměnily v

 betonové hřbitovy a místa duchů.

Mologa (Jaroslavská oblast)

Nedaleko od Rybinsku se nachází liduprázdné město Mologa. Kdysi to bylo jedno z největších obchodních center v Rusku a jak by také ne, bylo založeno už ve 12. století. Ovšem v roce 1935 nařídily sovětské úřady vybudovat Rybinský hydroelektrický komplex a Mologa byla jednoduše zaplavena. Lidé tak byli nuceni opustit své domovy a ti, kteří zůstali, zemřeli i s městem. To se totiž ponořilo celé do vody. Nyní, když klesne hladina, jsou viditelné budovy tohoto mrtvého města.

Kurša-2 (Rjazaňská oblast)

Město Kurša-2 bylo založeno na počátku 20. století v Rjazaňské oblasti. Lidé sem přijížděli z celého Ruska, aby se připojili k rozsáhlému osidlování lesních oblastí. Na počátku 30. let minulého století se zde usadila více než tisícovka lidí. Velmi brzy však všichni za záhadných okolností zemřeli. Stalo se tak 3. srpna 1936, kdy ničivý oheň pohltil celé město. Přežilo jen několik málo obyvatel. Nyní se v blízkosti vyhořelého města nachází hromadný hrob s památníkem. Samotné město už je zcela zničené a na ulicích není živé duše.

Kolendo (Sachalinská oblast)

Na počátku 60. let minulého století začala na severu města Sachalin těžba nafty a zemního plynu. Stěhovali se sem lidé z celého ostrova a v roce 1979 jich zde žilo více než dva tisíce. Až do roku 1995 bylo vše v pořádku, ale právě v tomto roce došlo k silnému zemětřesení, po kterém se zásoby přírodních zdrojů dramaticky snížily a lidé pak začali hromadně opouštět město. Nyní zde nikdo nežije a Kolendo se stalo jedním z řady měst duchů.

Promyšlenyj (Republika Komi)

Město bylo založeno v 50. letech minulého století. Zajímavostí je, že všechny budovy postavili vězni a až do 90. let minulého století zde žilo více než 10 tisíc obyvatel. Život se zastavil po výbuchu v dolu Centralnaja. Přes noc tak přišli o práci všichni zaměstnanci. Rodiny se začaly stěhovat do jiných lokalit a Promyšlenyj se změnil v mrtvé město.

Neftegorsk (Sachalinská oblast)

Obětí ničivého zemětřesení se v roce 1995 stalo město Neftegorsk. Zemětřesení zde dosáhlo síly 10 stupňů Richterovy stupnice a zemřelo při něm více než dva tisíce lidí. Státní orgány evakuovaly přeživší a v současnosti je Neftegorsk prázdný. Jeho ulice připomínají válečné město, které prošlo mohutným bombardováním. Všude jsou ruiny, prach, suť…

Čaronda (Vologodská oblast)

Ve městě Čaronda na břehu jezera Vože kdysi žilo 11 tisíc obyvatel. Bylo zde opravdu živo a všude panoval čilý městský ruch. Bohužel, na počátku 19. století se změnily obchodní cesty v oblasti a Čaronda, odříznutá od centra dění, se pozvolna začala vylidňovat a měnit ve vesnici, kde žijí už jen staří lidé.

Kadykčan (Magadanská oblast)

Patrně jedním z nejznámějších opuštěných měst je sibiřský Kadykčan. V roce 1943 se právě v Magadanské oblasti nacházela velká ložiska uhlí. V blízkosti jednoho takového byl založen Kadykčan. Toto město postavili vězňové, kteří sem byli posíláni po tisících. Kadykčan se však nadále rozvíjel a v roce 1986 zde žilo více než 10 tisíc obyvatel. Vymírání města začalo v roce 1996 po hrozné nehodě v dole, kde bylo explozí zabito více než tisíc horníků. Poté bylo město téměř úplně opuštěné a v roce 2003 odsud byli na základě rozhodnutí úřadů odvezeni poslední obyvatelé, kteří se usadili v jiných městech. Nyní je město prázdné.

Iultin (Čukotský autonomní okruh)

Obec byla založena díky nalezišti olova. Od 50. let minulého století se zde začali usídlovat lidé. Panoval tu čilý městský ruch, stavěly se nové moderní domy a život zde jen vzkvétal. Ovšem v 90. letech minulého století došlo k bankrotu místního průmyslu a lidé začali místo opouštět. Za pět let už v Iultině nežil ani jeden obyvatel.

Jaroslav Svoboda

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585596
DnesDnes363
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4489
Tento měsícTento měsíc15960

Partnerské weby

apartman banner