Obec Mořina patřila k emauzkému klášteru v Praze. Od benediktinů přešla do majetku císaře a krále Karla IV., který ji později daroval ezoterikovi a dvornímu malíři Mikuláši Wurmserovi. I další majitel je ze stejného soudku, jde o proslulého Mistra Theodorika, autora

unikátních deskových obrazů v kapli Svatého kříže na Karlštejně. Mistr Theodorik je docela záhadnou postavou. Odedávna obdivujeme jeho dílo, ale o něm toho moc nevíme. Podle některých indicií patřil k okruhu tzv. „křížových mágů“, kteří se sdružovali kolem umělců ze štrasburské katedrály. A ejhle, z této dokonalé skupiny vzešel i Mikuláš Wurmser! Možná, že Karel IV. dostal od dvorních mágů skvělý tip na kolonizaci Mořiny. Podle pověstem nakloněných kronikářů do obce ústily hned čtyři tajné chodby z Karlštejna.

Žhář a vrah

Říká se, že hradní podzemí ukrývá dosud neobjevený labyrint. Možná něco bližšího naznačuje i historka o svěcení hradu. Posuďte sami. V roce 1357 právě v Mořině oslavovali i horníci, kteří razili štoly a studny v novém hradě. Architekt a kamenický mistr Vít Hedvábný prý nechal dělníky opít a poté jejich mořinskou ubytovnu zapálil. Objevují se i zmínky o tajemných cizincích v černém oděvu. Že by se jednalo o středověké „muže v černém“? Zavraždění dělníků i horníků prý bylo pečlivě naplánováno, byli to jediní prostí lidé, kteří mohli prozradit pravdu o podzemí a případných úkrytech.

Pozitivní zóna na hřbitově

Mořinský kostel svatého Stanislava byl také založen Karlem IV. Unikátní je i židovský hřbitov, má netypickou polohu. Jako by se jeho zakladatelé obávali nějakého skrytého zla, možná i negativních energetických vln v obci. Zajímavé je, že skrz hřbitov prochází silná zóna pozitivní, a to je velmi neobvyklé. Jako kdyby moudří rabíni – kabalisté – věděli své. Báli se vlivu zlých sil na židovské zemřelé? Nebo se z „jejich“ hřbitova lépe po smrti „přestupovalo“ do nebe, na věčnost?

I to je možné.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585644
DnesDnes411
VčeraVčera874
Tento týdenTento týden4537
Tento měsícTento měsíc16008

Partnerské weby

apartman banner