Mám ráda jižní Čechy. Domnívám se, a jistě nejsem sama, že patří mezi nejkrásnější kouty naší vlasti. Pověst o tom, jak Kubata dal hlavu za blata, znám. Ale ráda byl se dozvěděla o jihočeských blatech něco více.“

 

Jiřina O., Ostrava

Jižní Čechy jsou krajem bažinatých luk, mokřadů a rašelinišť, které se nazývají blata. Jsou to vlastně zbytky třetihorního sladkovodního jezera a nejsou všude stejné. Nejznámější blata jsou Soběslavsko – Veselská a Zbudovská neboli Svobodná blata a Borkovická blata. Veselská blata se rozkládají od Třeboně až k Veselí a Soběslavi a jsou rašelinatá. Největší z nich se nachází na sever od obce Borkovice, je více než 8 km dlouhé, 3 km široké a zaujímá plochu takřka 900 hektarů. V minulosti se rašelina těžila, sušila a používala jako topivo. Nyní se těží ve velkém a je nejen výborným hnojivem, ale pomáhá při léčení pohybového ústrojí v lázních v Třeboni a Bechyni.

Naučná stezka Borkovická blata začíná jeden kilometr severně od obce Borkovice, měří 5,5 km a na zdejších 31 zastávkách se seznámíte s flórou a faunou rašeliniště i těžbou rašeliny. Borkovická blata jsou nejkrásnější na jaře, naleznete zde mnoho květin, z nichž nejvíce zaujme klikva bahenní a bublinatka jižní.

Zbudovská neboli Svobodná blata se rozkládají mezi Hlubokou a Vodňanami. Nejsou zde rašeliniště, ale mokré louky, na kterých měli sedláci královské právo a výsady svobodně kosit trávu a sušit seno. Byl to právě šlechtic Adam z Hradce a Hluboké, který chtěl sedlákům odejmout volné užívání Svobodných blat. Došlo ke vzpouře, kterou vedl zbudovský rychtář Jan Kubata. Vzpoura byla potlačena a Kubata v roce 1581 popraven. Pověst „Jak Kubata dal hlavu za blata“, se později stala známou. Ve Zbudově stojí Kubatův statek a Kubatův pomník, dílo Václava Suchomela z roku 1904.

Jiří Glet

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473720
DnesDnes61
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden61
Tento měsícTento měsíc5350

Partnerské weby

apartman banner