Mezi Loktem a Doubím už před dávnými věky řeka Ohře prorvala žulový masiv a na levém břehu vytvořila erozní stěny. Postupem doby tu vznikly mohutné skalní skupiny, pilíře, jehlany a věže roztodivných tvarů. Z tohoto divokého romantického údolí jsou pak

nejzajímavější a nejpopulárnější Svatošské skály (přibližně sedm kilometrů od Lokte po proudu řeky Ohře směrem ke Karlovým Varům), jež jsou opředené četnými pověstmi.

Legenda o Hellingovi

Jednotlivé skupiny skal mají svá jména podle postav z romantických pověstí, které se k nim váží. Proto zde naleznete Zámek, Tchyni, Muzikanty, Svědky, Pátera, Ženicha a nevěstu, Ministranty i Kapucína. Hans Heiling, v češtině Jan Svatoš, zde ovšem patří k nejznámějším postavám ze všech pověstí a právě podle něho dostaly také skalní útvary celkové pojmenování.

Hanse Heilinga měl ještě jako nemluvně nalézt jeden sedlák a odnést jej na hrad do Lokte. Tajemná víla z řeky Ohře, která podle některých výkladů měla dokonce představovat Heilingovu matku, naučila Hanse nejrůznějším kouzlům. Podle další verze pověsti o Svatošských skalách nechal Heiling vybudovat nejkrásnější město na světě právě v těchto místech, ale pak je poručil zbourat, takže skály měly být jen jeho pouhými zbytky. Heiling sám však skončil tragicky. Požádal totiž matku, aby jej zbavila zázračných schopností, a když se stal obyčejným člověkem, musel se utkat s medvědem. Nerovný boj nemohl skončit jinak, než smrtí Heilinga, kterého medvěd rozsápal. Ostatky pak byly pohřbeny v řece Ohři.

Zkamenělý svatební průvod

O tom, jak vznikly Svatošské skály, vypráví řada dalších pověstí. Podle jedné z nich jde údajně o zkamenělý svatební průvod, který do této podoby zaklela vodní víla z řeky Ohře, jíž opustil nevěrný ženich. Podle další verze je původní německý název skal Hans Heiling převzat od jména ďábla, který se marně pokoušel svést krásnou dívku Alžbětu. Když dala přednost jinému, počíhal si kouzla ovládající Heiling v údolí Ohře na svatební průvod a proměnil jeho účastníky v kámen. Pověsti o Svatošských skalách se staly vděčnou inspirací pro vznik mnoha literárních děl. Zpracovali je například J. W. Goethe, T. Körner, H. Merschner, V. Mrštík, F. A. Mužík, pohádkáři bratři Grimmové a mnozí další.

Romantický kaňon

Pod Svatošskými skalami umožňuje přechod přes řeku visutá lávka zavěšená na lanech, kterou v roce 1999 vybudovalo město Loket. Podél řeky vede upravená cesta s několika můstky k rozcestí u Svatošských skal. Nedaleko skalních útvarů naleznete rovněž osadu Svatošské skály v romanticky zalesněném kaňonu řeky. Právě odtud se vám naskytne nádherný pohled na seskupení skal, jež jsou obestřeny mnoha legendami i tajemstvími.

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2428252
DnesDnes595
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden3450
Tento měsícTento měsíc23731

Partnerské weby

apartman banner