Když jsme putovali za bájnou kněžnou Kazi, směrem k Praze, zastavili jsme se i na dalších zajímavých místech. Například na vrchu Hradec, který leží v pásmu Hřebenů, jen kousek od středočeské Dobříše. Nejvíce nás zajímaly místní pověsti a zbytky podivného

opevnění. Ukrývá něco? Hradec (628 metrů nad mořem) se stejnojmennou přírodní rezervací je nádherný. Najdeme tu i pozůstatky prehistorického opevnění s kamennými valy, které jsou asi šest metrů vysoké a 12 metrů široké. Na vyvýšenině trůní nejzáhadnější objekt, podivná prohlubeň s velkými kameny. Podle archeologů se jedná o prehistorickou „cisternu“ na vodu. Ale co když to žádný zásobník nebyl? Mohlo se jednat o rituální nádrž, která sloužila k magickým účelům. Právě voda a vodní hladina tvořily důležitou spojnici mezi naším a „jiným“ světem. Jen si vzpomeňme, jak se věštilo z vodních ok v kamenných prohlubních.

Obři, trpaslíci, zlaté štoly a božstva

Zvláštní je, že skutečné stáří hradiště zůstává neurčeno. Odborníci se domnívají, že pochází z halštatsko-laténského období, ale jisti prý si nejsou. Proč? Chybí archeologické nálezy, které by stáří objektu upřesnily. Vzpomínám si na naše šumavská pátrání před lety. Na Obřím hradě u Kašperských Hor také nálezy chyběly. Možná spolu obě lokality alespoň trošku souvisí. Nejsou to tzv. refugia, úkryty při hrozícím válečném nebezpečí, ale významná kultovní místa. Obě lokality jsou obestřeny podobnými pověstmi, hemží se to v nich záhadnými bytostmi, zmiňovaní jsou zlověstní obři nebo naopak trpaslíci, zlaté štoly a významná božstva. Obě nás též upoutají nelogicky postavenými valy, před nepřítelem z masa a kostí lid neochránily.

Rej podivných bytostí

Nesloužily svatyně jako kontaktní místa s bohy? S vesmírnými návštěvníky, nebo s bytostmi z jiných světů? Slyšeli jsme zajímavou verzi: Obří hrad prý sloužil i jako přistávací rampa v tehdejším šumavském pralese. Na Hradci u Dobříše se zase v pověstech hovořilo o tajemných podzemních cestách a slojích. Různé podivné bytosti tu páchaly cosi nepochopitelného – stavěly ohnivé mosty přes potůčky, kácely mohutné stromy pouhým pohledem či přivolávaly bouři. Možná, že později „bohové“ ztratili o naši planetu zájem a své objevitelské a kolonizační projekty přesunuli jinam.

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698807
DnesDnes135
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2325
Tento měsícTento měsíc13641

Partnerské weby

apartman banner