Na severním břehu švýcarského jezera Sempach se rozkládá malé město Beromünster, v jehož severní části se nachází stejnojmenná obytná věž. Její výstavba je datována do roku 1200. Její stěny dosahují tloušťky pouze 70 nebo 80 cm, ale nelze ji považovat za obrannou

stavbu, spíše se kdysi jednalo o velmi starý kamenný dům. Za osídlením zdejší krajiny je pravděpodobně hrabě z Aargau (kolem roku 980). Později zde vznikl klášter Beromünster, pro spasení duše jeho syna. Podle legendy byl mladý hrabě zabit ve spánku medvědem, který si patrně ověřoval, jestli je již mrtvý. Později hrabata z Lenzburgu zajistila existenci kláštera Beromünster prostřednictvím štědrých darů a dala jej i pod záštitu Svaté říše římské národa německého. Na počátku 12. století byl klášter přeměněn na kapitulní, když byli přijati šlechtičtí rodinní příslušníci. Po pádu úřadu rodu Lenzburků v Beromünsteru se stal majetkem hrabat z Kyburgu.

Kraji vládl převor

V roce 1264 byla práva Kyburgů převedena na Habsburky a klášter patřil k jejich majetku. Později vznikl na území kapituly zemědělský komplex a na hospodářství se časem usadili úředníci, řemeslníci, obchodníci a zemědělci. Všichni byli poddaní kláštera. Převor, zvaný Pán z Münsteru, zde vykonával nižší soudní pravomoc. Je možné, že věž původně stála na okraji obce a sloužila správci kláštera jako rezidenční a správní sídlo. Později se stala majetkem šlechtických rodů, které se chtěly usadit v Beromünsteru. Například je známo, že byla v období 14. století obývána rytíři z Wolhusenu, jednou z habsburských ministeriálních rodin. V 15. století byla věž obývána členem kapituly jménem Helias Helye z Laufonu, který v jejích prostorách nechal instalovat jednu z prvních tiskáren v zemi. Vznikl zde Teologický slovník zvaný Mammotrectus, vyšel dne 10. listopadu 1470. Je považován za nejstarší dílo, které bylo vytištěno na území Švýcarska! Od roku 1949 sídlí v prostorách věže v Beromünsteru regionální muzeum, které se zčásti věnuje i historii tisku. Je zde k vidění rekonstruovaný pokoj tiskaře z doby Heliase Helye, ale i pravěké a historické nálezy a zbraně.

Kromě jiného se zde nachází zajímavá básnická místnost, hudební pokoj či obrazy Kašpara Meglingera.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698799
DnesDnes127
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2317
Tento měsícTento měsíc13633

Partnerské weby

apartman banner