Vodní zámek Červená Lhota můžeme charakterizovat jako pohádkový. Nejenže se jedná o jeden z nejkrásnějších zámků, ale také posloužil jako kulisa k natočení množství pohádek – Zlatovláska, O zatoulané princezně, Krása a štěstí a film Svatby pana Voka. Původní tvrz

z 15. století koupila v roce 1530 rytířská rodina Kábů z Rybňan a nechala ji přestavět do renesanční podoby. V roce 1602 se poprvé, místo původního názvu Nová Lhota, objevilo pojmenování zámku - Červená Lhota. Název vycházel z nové barvy omítky.

Jed pro tchána

Zastavme se nyní u pánů z Rybňan, kteří patřili ke šlechtě katolického vyznání. Traduje se, že syn Bohuslava Káby - Guntram - se zamiloval do šlechtičny Johanky z Dírné, která byla naopak protestantkou. Oba mladí lidé si mysleli, že jeden druhého dokáže v budoucnost na svoji víru obrátit. A tak na zámku proběhla slavná svatba.

Při stavovském povstání měl mladý šlechtic čestnou povinnost – hájit katolickou víru proti „luteránům“. Doma zůstala jeho půvabná žena, která doufala, že obhájci její víry válku vyhrají. Ulpělo na ní ošklivé podezření, že podala jed svému tchánovi Bohuslavu Kábovi, který za záhadných okolností zemřel. Guntram se vrátil domů, ale brzy na to i on skonal na zákeřnou nemoc.

Satanova bouře

Nevíme, zda vdova jeho smrti želela, ale první, co po smutečních obřadech udělala, bylo, že sundala ze zdi kříž a chtěla ho hodit z otevřeného okna do vody. Prý se rozpoutala divoká bouře provázená blesky a přiletěl sám ďábel. Najednou byl Johance kříž dobrý, protože se ho snažila použít jako zaklínadlo proti pekelným silám. Ovšem marně. V zápase s ďáblem se smrtelně zranila a stopy její krve našli ráno na zdi vyděšení sloužící. Také kříž, který se tyčil nad hladinou potoka.

Lenka Stránská

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698775
DnesDnes103
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2293
Tento měsícTento měsíc13609

Partnerské weby

apartman banner