Monumentální katedrála v Chartres je jednou z nejkrásnějších církevních staveb na světě. Je přitažlivá nejen pro obdivovatele gotiky, ale také pro milovníky různých záhad. Ti jsou přesvědčeni, že se jedná o magické místo, z něhož vyzařuje silná energie. Původně zde v dávných dobách stála druidská svatyně, konaly

se tu náboženské obřady. První románská bazilika zde byla postavena již v 8. století.

Studna s léčivou vodou

V kryptě pod katedrálou se nalézá studna s údajně léčivou vodou, o které kolují legendy. Jedna z nich říká, že kdo pil vodu z této studny devět dní, uzdravil se z jakékoli nemoci. U studny však musel také spát. Představitelům církve se ale tato pověra nelíbila, a tak nechali studnu zasypat. Znovu byla objevena až na počátku minulého století tehdejšími archeology.

Košile Panny Marie chránila před zraněním

To, že zde kdysi stála keltská svatyně, dokazuje i soška z hruškového dřeva, která byla nejprve považována za Pannu Marii. Ovšem ukázalo se, že byla vyřezána ještě před začátkem našeho letopočtu, jde tedy o práci starých Galů. Původní soška však shořela při požáru v roce 1020, její kopii spálili v 19. století francouzští rebelové. Kopii číslo dvě můžete vidět v katedrále dodnes. Franský panovník Karel II. roku 876 věnoval katedrále košili Panny Marie. Tu měla na sobě údajně mít při narození Ježíše Krista. Relikvie se těšila velkému zájmu, do katedrály přicházeli urození mužové, aby ji obdivovali a nechali si ušít podobnou. Věřili totiž tomu, že když si ji obléknou pod brnění, přežijí bez úhony jakoukoli bitvu.

(ls)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455835
DnesDnes414
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3742
Tento měsícTento měsíc6781

Partnerské weby

apartman banner