Dodnes dobře pamatuji na své první setkání se zvláštním skalním útvarem poblíž Police nad Metují. Vystupovali jsme tehdy na Ostaš, magickou stolovou horu ve východních Čechách. Během husitských nepokojů se pod mystickou skálou (tuším, že se jí říkalo Mohyla) schovávali měšťané, ale díky zrádci byli lapeni a

surově pobiti. Skála vypadá jako česká Golgota, podobá se lidské lebce.

Ukřižování jen symbolické

Ostaš (700 m nad mořem) je zvláštní horou, působí pochmurně a strašidelně, ačkoli se nalézá v nádherné romantické krajině. Čím to je? Prý zde bylo prolito velké množství krve nevinných. Ve skalních labyrintech se ukrývali pronásledovaní, političtí oponenti i zločinci. Paní Miluše V. vzpomínala na vyprávění své prababičky. Ta slýchávala v dětství historky o krvavých pašijových hrách, které se zde odehrávaly až do roku 1770. V režii mnichů z blízkého kláštera nesl představitel Ježíše velký kříž až na vrchol Ostaše, následován skupinkou flagelantů, kajícníků, kteří se švihali koženými důtkami. Na vrcholku čekal na krvácejícího Krista dřevěný kříž a symbolické ukřižování. Muž byl ale jen na chvíli přivazován ke kříži.

Konec krvavých pašijí

Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že šlo o pokračování původních pohanských slavností, během nichž byly krvelačným bohům přinášeny oběti. Musela se hora nasytit krví, aby „nezlobila“? Řeholníci tradici alespoň symbolicky udržovali, byť v křesťanské verzi. Až habsburské reformy znamenaly definitivní konec krvavých pašijí. Císař Josef II. žádosti o obnovení nevyhověl. Obklopen členy tajných společností a svobodnými zednáři dobře věděl, že se podobné nevinné hrátky mohou lidem šeredně vymstít.

Trpaslíci na Ostaši?

O dávné pohanské tradici vypovídá již název hory. Ostaš (Eustach) byl zvláštním světcem, patronem lovu. Nahrazoval původní keltské bohy, kteří plnili podobnou roli a podobně prý i vypadali. Svatý Eustach byl zobrazován jako muž s magickým jelenem a parožím. Ve zdejším skalním labyrintu se údajně zjevují zvláštní bytosti, které jsou nápadné svým miniaturním vzrůstem. Rádi vám zde ukáží jejich „opravdické“ příbytky ve skalních slojích a uličkách. Ostaš působí impozantně. Jsem přesvědčen, že ukrývá i četná další tajemství. Zdejší krvelačná božstva z pověstí jsou totiž jen pouhým korálkem v náhrdelníku záhad.

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455751
DnesDnes330
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3658
Tento měsícTento měsíc6697

Partnerské weby

apartman banner