Jak byl vlastně ježíš Kristus ukřižován? Na známém „klasickém“ kříži nebo na kříži svatoantonínském ve tvaru písmene T? Na toto téma se rozproudila nejedna debata… Nabízíme trochu jiný úhel pohledu.

Hermetici a ezoterici spatřovali v ukřižování Ježíšově pouhou

symboliku. Kříž byl pro ně zobrazením lidské páteře, tři Kristovy hřeby znakem „trojitého alchymistického křtu“. Dvě Marie pod křížem znázorňují dva energetické kanály, které se spojují ve třetí. Jde o známé slučování mužského a ženského principu. Celá kalvárie je mystickou smrtí, nezobrazuje bolest mučeného člověka, nýbrž jeho proměňování a formování ducha…

Kde leží pravá Golgota?

Další záhadou je existence pravé Golgoty, vtisklo jí ukřižování nějakou božskou energii? Golgota měla být vrchem poblíž Jeruzaléma, na němž byl Kristus ukřižován.

Ve středověku již jednu Golgotu našli, také objevili prázdný skalní hrob. Usoudili, že v něm ležel pohřbený Spasitel, a proto nad hrobem vystavěli Chrám Ukřižování. Ale je to správné místo?

Golgota v překladu znamená „Místo lebek“, některé prameny dokonce tvrdí, že šlo o popraviště. Má to ale (velký) háček – ani kosti odsouzenců, ani žádné jiné se podle židovské tradice neválely volně na návrších, šlo by o velký hřích. Dokonce ani žádné lebky se nenechávaly u popravišť, to je také nesmysl. Golgota mohla lebku připomínat jinak, svým tvarem nebo nějakou skálou ve tvaru lebky.

Někteří vědci poukazují na jinou vhodnou lokalitu, na Getsemanskou zahradu. A jsme opět u ezoteriky a hermetiky. Nesení kříže na Golgotu je zobrazením „vytahování“ tak zvané hadí síly do hlavy, symbolem regenerace a dokonalosti. Proto se vrch mohl jmenovat „Místo lebek“.

I ukřižování má své otazníky

 Z evangelií toho moc nevyčteme, dokonce ani přesné datum Kristova skonu neznáme. Víme, že se tak stalo někdy na začátku jarních židovských svátků (Pesach), patrně počátkem dubna. Taktéž víme, že dnem ukřižování byl pátek (Velký pátek). Musíme respektovat i kalendářní odlišnosti. A to, že pátek následoval po prvním úplňku přicházejícím po jarní rovnodennosti. Potom by se mohlo jednat o 7. duben roku 30 či o 3. duben 33.

Čas od času se vynoří teorie a spekulace ještě podivnější, ještě bláznivější. A to je potom pořádná mela, následují protesty církví, hádky záhadologů s historiky a spousta komentářů v médiích. Ale kde je vlastně skutečná pravda? Odhalíme ji někdy?

(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2374494
DnesDnes150
VčeraVčera908
Tento týdenTento týden3744
Tento měsícTento měsíc1923

Partnerské weby

apartman banner