Zánětlivé procesy v organismu můžou souviset s několika příčinami, ale rozhodně mají vliv na kvalitu života. Teplota, bolest a otok - hlavní projevy téměř jakéhokoli zánětu - říkají, že váš vlastní imunitní systém má prudký odpor vůči infekci. Ale věci nejsou

tak jednoduché. Někdy tyto příznaky přetrvávají několik týdnů nebo dokonce měsíců. Mohou být soustředěny v nějaké místní oblasti, například v dásních, na kůži nebo v nosních dutinách či se objevují pokaždé na novém místě. Takové závažné příznaky určitě vyžadují návštěvu lékaře. Pokud jde o jednodušší případy, jako jsou banální nachlazení, pohmožděniny nebo podvrtnutí, můžeme pomoci tělu rychle se vypořádat se zánětem úpravou jídelníčku. Existují přírodní produkty, které mohou nahradit nebo doplnit léky.

Celer. Obsahuje látku, která má silný protizánětlivý účinek. Pomáhá eliminovat křeče krevních cév v oblasti zánětu, zmírnit otok a zarudnutí. Chcete-li vidět znatelné výsledky, musíte jíst asi 50 gramů celeru denně.

Zázvor. Hlavní zbraní zázvoru proti zánětům v těle je gingerol - látka, jejímž prostřednictvím má zázvor kořeněno-hořkou chuť. Tato látka rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh, a to i v oblasti zánětu, a tím jej výrazně snižuje.

Kurkuma. Kurkumin je žlutým pigmentem koření kurkuma, má jedinečný protizánětlivý účinek na oči. Podle nejrůznějších studií může pravidelné užívání tohoto koření a kari, ve kterém je kurkuma hlavní složkou, snižovat zánět duhovky a chránit sítnici před slunečním zářením.

Mrkev. Stejně jako některá další oranžová zelenina je bohatá na vitamin A a beta-karoten. Tyto komponenty pomáhají snižovat záněty kloubů. K dosažení lepšího zdravotního účinku by měla být mrkev tepelně zpracovaná.

Mandle. Mastné kyseliny, které obsahují, snižují záněty a příznaky bolestí v organismu. Tohoto závěru dosáhli výzkumníci po sérii klinických studií. Druhé místo v seznamu nejvíce výživných a zdraví prospěšných ořechů zaujímají vlašské.

Rybí tuk. Vzhledem k vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin snižuje tvorbu řady zánětlivých látek v organismu. Zvláště se doporučuje lidem, kteří trpí revmatoidní artritidou. V případě potřeby lze nahradit rybí olej konzumací mastných ryb, například lososa.

Zoryana Semenova

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469913
DnesDnes328
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden328
Tento měsícTento měsíc1543

Partnerské weby

apartman banner