Keltové jsou národem obestřeným množstvím legend. V dobách největší slávy se centrum jejich říše nacházelo v srdci Evropy. Není tedy divu, že byla na území České republiky objevena celá řada keltských odkazů a mnohé artefakty nacházíme i dnes.

Posvátné háje

Keltové

měli úzké vazby na přírodu a její energii. Stromy a vodní prameny byly pro ně obecně symbolem života. Uctívali jejich energii, komunikovali s nimi jako se živými bytostmi. K nejposvátnějším stromům řadili jasany, lísky, buky, břízy, jabloně, jilmy, tisy, borovice, javory a lípy. Ovšem nejsilnějším byl pro ně dub. Naši předkové věděli, že tento strom nese mocnou léčivou a také plodivou sílu, že může energeticky nabíjet vše kolem. Není tedy divu, že na území České republiky existovaly v dobách, kdy je spravoval keltský kmen Bójů, zóny energetické čistoty. Šlo o posvátné háje, které byly v podstatě důmyslným ochranným prvkem krajiny i lidí v ní žijících.

Posvátné háje ovšem již dávno zmizely, poslední byly vypálené na začátku 12. století. Jak uvedl ve svých záznamech známý kronikář Kosmas, na našem území došlo ke zničení mnoha posvátných hájů především za knížete Břetislava II. Tento panovník dal pokácet a spálit posvátné háje a na území Čech bylo následně uctívání stromů zakazováno. Každopádně existence posvátných hájů na našem území dala zřejmě základ vzniku rozšířeného českého příjmení - Hájek. Tzv. hájci byli totiž po řadu generací strážci těchto posvátných hájů.

Dodejme, že zatímco u nás posvátné háje zmizely, na severu Ruska „fungovaly“ na některých místech dokonce ještě v 19. století! Říkalo se jim Boželesje a lidé se do nich chodili zbavovat nemocí a nabít se energií, někdy v nich řešili i sousedské spory.

Kde se posvátné háje nacházely?

Archeologové, zabývající se obdobím Laténu, zjistili, že například oblast dnešního Českého ráje (Klokočské skály, Hruboskalsko, Maloskalsko, Drábovna, Trosky) nebyla na rozdíl od svého okolí nikdy zemědělsky využívána, nenašly se tu ani žádné keltské hroby. Jen tu a tam byly objeveny zbytky keramiky či jiných keltských výrobků (většinou u jeskyní nebo jiných výrazných přírodních útvarů). Celé území tedy mělo nejspíš jinou funkci a někteří odborníci se domnívají, že sloužilo jako kultovní místo k ryze náboženským aktivitám. Právě zde mohly být brány jinam - posvátné háje. 

Druidský odkaz

Keltové ctili a poslouchali své druidy - jasnovidné kněží a víceméně i politiky. Slovo druid se (nikoli náhodou) podobá keltskému výrazu pro dub - druis. Druidové se scházeli v dubových hájích, kterým se říkalo drunementon, což doslova znamená dubová svatyně. Tam věštili, vařili tajemné lektvary a hledali odpovědi na důležité otázky. Protože pro ně byly jejich posvátné háje pomyslnou bránou do jiných  dimenzí, bylo nutné, aby zůstaly energeticky čistými místy. Nesměla v nich být nikdy prolita krev, aby se tam nedostaly agresivní jemnohmotné a démonické bytosti.

Jakkoli Římané druidy nenáviděli, museli je i obdivovat. Římští historici o nich psali jako o nesmírně vzdělaných praktických filozofech, o „nejspravedlivějších z lidí“. Podle nich se naprosto bezpečně pohybovali přes lesy Evropy, oděni jen do bílého roucha, beze zbraní. Ty druidové skutečně nepotřebovali, jejich zbraní byla síla mysli. Pokud bylo třeba, využili ji i k okamžitému zastavení války.

Druidy byli muži i ženy, o druidkách se ale dochovalo informací jen málo. Pro některé kultury a náboženství nebylo totiž únosné, aby „nižší tvor“ - žena - zastával stejnou spirituální funkci jako „pán tvorstva“ - muž - a disponoval duchovními silami.

Výuka druida byla náročná, trvala nejméně 20 let. Ke studiu byly vybírány pouze silně disponované děti. Druidové je údajně rozeznávali podle jejich vyzařování, tedy možná podle  aury. Cvičili je v mimořádných schopnostech a spirituálních technikách, například opouštět své tělo, léčit atd. Druidové prý k rozhovoru mezi sebou nepotřebovali slova. Dokázali hovořit „jazykem bohů“ - prostřednictvím telepatie.

(nam)

Příště: Starobylá magická léčivka druidů

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469888
DnesDnes303
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden303
Tento měsícTento měsíc1518

Partnerské weby

apartman banner