Pokud bychom měli věřit legendám, tak brzy nastane konec světa. Proč? Magické sochy světců u hřbitovního kostela Povýšení Svatého Kříže v Dobříši byly restaurovány a počítalo se s jejich přemístěním do muzea. A co je na tom divného? Inu, podle pověsti se se sochami svatého Tadeáše a Leonarda nesmí hýbat, jinak hrozí

konec světa.

Světcům se nevyplácí posmívat

Není to jediná pověst o náhlém konci světa, která se váže k této poněkud zvláštní dvojici světců. Podařilo se nám objevit ještě další, také poutavou. Tadeáš drží kamennou knihu - když obrátí další list, zemře jeden obyvatel Dobříše. Až dolistuje, nastane konec světa. Svatý Leonard zase drží polovinu božského srdce na znamení uplynutí poloviny věčnosti. Jednou prý srdce upustí na zem a potvrdí příchod apokalyptických časů.

Pokud se někdo pokoušel na účet zdejších svatých žertovat, neušel trestu. Několik rouhačů onemocnělo, jiní přišli o majetek. Jistý kočí se podle pověsti posmíval Leonardovi, patronovi rodiček, a jeho žena zemřela při porodu.

Svatý Leonard (Linhart) byl uctívaný jako důležitý patron pastýřů a chovatelů dobytka. V kostelech a kapličkách zemědělci obětovali zvláštní kovové či voskové figurky (tzv. obětiny), říkalo se jim Linhartovy ovečky. Obětiny znázorňovaly dobytčata, kterým měly zajistit pevné zdraví, chránit je před uhranutím a skotoplachy (zvířecími démony).

Juda Tadeáš, mladší bratr apoštola Jakuba Menšího a rodák z Emauz, proslul mimo jiné i obrácením pohanských čarodějů k víře. S nimi se skutečně stýkal a znal jejich kouzla. Kolem roku 70 byl v Mezopotámii ukřižován a rozsekán na kusy.

Poklady pod Vargačem

Z hermetického pohledu jsou obě sochy nositelkami ezoterních pouček. Další lidová zkazka praví, že oba svatí hledí na místa s ukrytými poklady pod někdejším hradem Vargačem. Pověstí o pokladech a tajných chodbách se zde vyskytuje celá řada. Možná je jednou někdo vyzvedne, pokud ovšem dříve Tadeáš neprolistuje celé Písmo a Leonard neupustí kamenné srdce…

Jiří Nový

Foto: www.mestodobris.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503879
DnesDnes112
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2131
Tento měsícTento měsíc15225

Partnerské weby

apartman banner