Mohutné trosky rentinského hradu na severu Řecka pokrývají vrch nad údolím Richia, jedné z nejkratších a nejstarších řek v celé zemi. Divoce romantická a trochu strašidelná krajina v ničem nepřipomíná fakt, že o deset kilometrů dál si tisíce rekreantů užívají zlatých pláží Strymonského zálivu a mazlivých vlnek Egejského

moře.

První záznamy o hradu pocházejí z dob císaře Justiciána a dokládají osídlení od 1. století. Rentinský hrad sloužil k obraně byzantského sídliště a zároveň jako celnice k vybírání mýtného. U severních úpatí vrchu procházela slavná římská silnice Via Egnatia, vystavěná ve stopách cest známých z dob válek mezi Athénami a Spartou. V okolí stávaly obranné útvary na ochranu tehdy významného a bohatého města Amfipolis a dodnes bohatých zlatých zásob pohoří Pangeo. Archeologové tu ale nalezli předměty už z neolitického období a také pravěké sošky a nástroje.

Poklady čekající na objevení

Divoké údolí, těsně sevřené Rentinskými soutěskami, připomíná prales a není velký problém v představách sem umístit lásky i tragédie dob dnešních i dávno minulých. Richios, osmikilometrový přírodní odtok jezera Volvi, se líně vine směrem ke Strymonskému zálivu, kde se vlévá do moře. Co všechno asi pamatují jeho zarostlé břehy?

„Co vy tady? Sem chodí lidi na tajná rande a nebo taky spáchat sebevraždu. Já sem ale chodím pást ovce,“ vytrhuje nás z rozjímání starší pán doprovázený bezpočtem ovcí a dvěma obrovskými dobráckými psy. „A taky je tu spousta pokladů. Ale já nemám čas A ani takový ten přístroj na mince.“

Ano, tak to je, když chodíte po cestách, kudy před vámi prošli hrdinové bájí i slavných bitev napříč staletími. Chleba vám ta sláva neupeče. Obyvatelé okolních vesnic jsou z velké části zemědělci a pastevci a na studium historie ani romantické toulky jim mnoho času nezbývá.

Makedonie nevydala ostatky

Na nízké plošině jihozápadně naproti hradu se rozkládalo antické město Arethusa, kde makedonský král Archelaos hostil slavného athénského básníka a dramatika Euripida. Archelaos, velký milovník umění, zahrnoval Euripida nejvyššími poctami. Umělec tu na jeho počest napsal drama s názvem „Archelaos“ a hru „Bakchantky“, kterou už však nestihl králi osobně představit.

Jedné noci, když šel z hostiny u krále, se na něj vrhli divocí psi a smrtelně jej potrhali. Existuje ovšem i verze, že psy na něj poštval otrok podplacený básníkovými rivaly.

„Tady se také říká, že ho napadli rozvášnění Archelaovi psi během lovu,“ dodávají místní.

Faktem je, že král i celá Makedonie hluboce truchlili nad smrtí vzácného hosta. Dokonce odmítli vydat jeho tělesné pozůstatky athénským vyslancům. Pohřbili Euripida s královskými poctami v Arethuse a v hlavním královském městě Pella vybudovali také kenotaf (symbolický hrob).

Velký zármutek ovšem prožívali i Athéňané. Po odmítnutí makedonského krále vydat Euripidovy ostatky postavili na čestném místě města obří kenotaf s epigramem: „Hrob celé Hellady Euripidovi, a i když jeho kosti jsou v Makedonii, protože ta přijala konec jeho žití, jeho vlastí jsou Athény, Hellada Hellady.“

V místech historické Arethusy dodnes pátrají nadšenci, a to nejen po básníkově hrobu. Okolí Rentiny bývalo a stále je cílem archeologů, ale i hledačů pokladů, ostatně jako bezpočet míst v Řecku. „U nás kam kopnete, tam něco najdete,“ říkávají Řekové.

Proslýchá se, že tady někteří z místních skutečně takto zbohatli. Vzhledem k velmi tvrdým trestům, které v Řecku hrozí za neohlášené hledání pokladů a ještě více za nepřihlášený nález historických předmětů, však pravda zůstává zahalena tajemstvím. Stejně jako poslední okamžiky tvůrce nejslavnějších antických dramat.

Jana Soukupová

Poznat krásy severního Řecka můžete na zájezdu se Spiritem do Nea Vrasny.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476766
DnesDnes706
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3107
Tento měsícTento měsíc8396

Partnerské weby

apartman banner