Francouzské vězení Bastila se stalo dne 14. července 1789 ohniskem světových dějin. Lid Paříže žádal předání nenáviděného vězení. Zahrady v Tuileriích se staly shromaždištěm demonstrantů, na demonstrující vystřelila královská garda. Ulicemi Paříže znělo: „Marchons a la Bastille.“ Na

Bastilu.

Na svět přichází trikolora

Král Ludvík XVI. byl o situaci informován ve Versailles. Vzbudil jej jeho komorník a oznámil mu, že Bastila padla. Přesto se Ludvík XVI. domníval, že jde o revoltu několika chudáků. Když se objevil v Paříži před radnicí, starosta Bailly mu přidal k jeho bílé kokardě červenou

a modrou kokardu demonstrantů. To byl zrod trikolory.

Na počátku revoluce šlo o dodržování lidských práv a nakonec se hněv lidu obrátil proti francouzské královské rodině. Král Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta čekali na popravu. Odsouzených bylo mnoho, problém vyřešila gilotina. Ano, gilotina je vynálezem francouzské revoluce.

Tajný dálkový portrét

Marie Terezie, madame Royale, si hraje na královském dvoře ve Versailles společně s budoucí hraběnkou z německého Hildburghausenu. Netrvá dlouho a do Francie vtrhne revoluce. Pryč je klid na zámku, přichází drsné vězení. V roce 1795 ve Francii už nadšení z revoluce opadá. Vězeňské poměry se uvolňují a princezna se smí procházet na dvoře. Revoluční vláda je připravena Marii propustit, a to k habsburským příbuzným do Vídně.

Ještě předtím, než v roce 1795 opouští Marie vězení, namaluje ji neznámý malíř, tajně přes dalekohled, jak se prochází po vězeňském dvoře. I přes pochybnosti o přesnosti portrétu se obraz šíří po celé Evropě.

Rakouský císař Josef II. je ochoten přijmout Terezii na vídeňském dvoře. Je to pochopitelné - ona je jedinou dědičkou bourbounského dědictví v cizině. Kdo si povede Marii k oltáři, má dobré vyhlídky na bohatství. A navíc na případný francouzský trůn.

Přijmout ji chce i Marie Karolina, královna neapolská. Je jediná, která pro přijetí dcery své sestry, tedy neteře Marie, nemá žádné politické nebo ekonomické důvody. Má však obavy, že by jí mohla být podstrčena nepravá madame Royale. Zajímavá myšlenka, a to ještě předtím, než Marie opustila pařížské vězení. Je to vůbec první zmínka o možné záměně královské dcery.

Cesta na vídeňský dvůr

Na svobodu Marii připravovala madame Renée de Chanterenne, dcera vysoce postaveného příslušníka francouzské tajné policie. Naučila ji nejen italsky a „dvorní“ francouzštinu, ale i dvorní etiku. Princezna byla učenlivá a dělala velké pokroky. Už ve vězení se ale začaly šířit zvěsti, že je těhotná. V takovém případě by byla pro rakouský dvůr „nepoužitelná“.

Odjezd byl stanoven na konec roku 1795, kdy Marie Terezie slavila 17. narozeniny. Cestovala pod pseudonymem Sofie a s mnoha kufry. Za šest dní byla i s doprovodem na francouzsko - švýcarských hranicích v Hüningenu. Zde se právě měnily stráže. Všichni museli odejít od kočáru. Za další dva týdny byla Marie Terezie ve Vídni na císařském dvoře.

Podivné neshody

Netrvalo dlouho a ve Vídni došlo k prvním problémům. Marie dala císaři na vědomí, že si nevezme Habsburka Karla. Pochopila snad, že svatbou by se Rakušané mohli dostat na francouzský trůn? Záhy nastalo i první podezření. Marie byla až příliš rozhodná a silná. To byla potrava pro dvorní šuškandu. Navíc neměla ráda zvířata, což bylo v protikladu se skutečnou povahou Marie Terezie. Pozornosti rovněž neušlo, když prohlásila, že si nebude dopisovat s Renée de Chanterenne, svojí „přítelkyní“ z vězení.

K dalším pochybnostem o záměně přispělo i vyjádření madame de Soucy a komorníka Hue, kteří madame Royale z Paříže do Vídně doprovázeli. Ty se později vyjádřili, že do Rakouska nepřijela Marie Terezie, ale jiná dáma. Výměna se měla stát právě v Hüningenu při značně nepřehledné situaci. K překvapení madame Soucy i komorníka museli totiž oba odejít od kočáru. A co více, „Marie“si nechala poslat novou garderobu z Paříže, ale ta jí nepasovala.

Petr Vokáč

(Dokončení v příštím čísle)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500697
DnesDnes346
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3387
Tento měsícTento měsíc12043

Partnerské weby

apartman banner