Syn krále Agenora a vnuk boha Poseidóna, princ Thassos, objevil překrásný ostrov během hledání své sestry Evropy unesené samotným Diem. Tento řecký ráj tedy nese jeho jméno, i když existuje i verze, že základem je slovo dasos – les. Nekonečně zelený a nekonečně modrý. Takový je ostrov bájných Sirén. Okouzloval

slavné umělce všech historických epoch i běžné návštěvníky. Bohaté lesy tvořené thassoskou a černou borovicí a makedonskou jedlí tu kontrastují s neuvěřitelnými barvami moře. Ostrov během věků patřil nejen Řekům, ale také Féničanům, Turkům, Egypťanům.

Chybí tu jen zlato

Nejsevernější ostrov Egejského moře na hranici s mořem Thráckým se nachází osm kilometrů od řecké pevniny a deset námořních mil od severořeckého přístavu Kavala. Od západu k východu je dlouhý 27 kilometrů a od severu k jihu 22,5 km. Všechna nádhera tohoto místa vyrůstá na nejbělejším mramoru světa, břidlici a metalických horninách. Jsou tu naleziště stříbra, molybdenu, železa a hořčíku. Pověsti ani Hérodotova tvrzení, že se tu těžilo zlato, se ale nepotvrdily.

Thassos nabízí vše z přírody na malém kousku země - hory, moře, skály, pláže s letovisky, pastviny i civilizaci. Nejvyšší hora Thassosu s výškou 1 203 metrů je Ypsário. Na rozdíl od mnoha jiných řeckých ostrovů jsou horské oblasti Thassosu bohaté na vodu. I proto dříve pokrývaly devět desetin ostrova bohaté lesy. Velkou část jehličnatých lesů zničily katastrofické požáry z let 1985 a 1989, ale díky úřadům a především obrovskému úsilí dobrovolníků se ostrovu vrací původní podoba.

Med, olivy i skopové

Klima ostrova je typické pro Středomoří. Nabízí horké léto s osvěžujícím větrem od vrcholu Ypsária, příjemné moře a poměrně mírnou zimu. Všechna roční období jsou tu neobyčejně půvabná, ale kdo tu zažil příchod jara, určitě nikdy nezapomene. Zatímco se vrchol Ypsária bělá zbytky sněhu, pláně v podhůří rozkvétají fialkami, divokými bramboříky, hyacinty a spoustou dalších neuvěřitelných barev.

Thassos je nejúrodnější ze všech Egejských ostrovů. Ovoce, med, olivy, olej, ale i víno, jsou jen některé ze zdejších produktů, které získaly věhlas i za hranicemi Řecka.

Jestliže nejste vegetariáni, neodmítejte na Thassosu pozvání na skopové nebo kozí maso. Dokud neochutnáte, neuvěříte a nezbavíte se českých předsudků o „tuhých ovcích a smradlavých kozách“. Maso se odtud dostává až na athénské trhy a prodává se speciálně jako „thassoské jehně nebo kůzle“. Při jídle ovšem musíte na chvíli zapomenout na romantiku zdejších plání s volně se prohánějícími ovečkami a roztomilými kůzlaty...

Výlet do starověku

Největší archeologický prostor hlavního města ostrova - Liménasu - je za starým přístavem. Kousek od muzea je vchod staré agory (trhu) a poblíž kostel Svatého Mikuláše, postavený roku 835 na zbytcích antických staveb. Prostředek agory zdobí symbol Liménu - dvoupatrová církevní budova z 19. století zvaná Kalogerikó (Mnišské). Zdejší svatyně Héraklova, Poseidónova a Dionýsova bývaly nejsvětějšími místy ostrova.

Slavný thassoský amfiteátr, vestavěný do horské stráně, byl vybudován již v 5. století před Kristem. Dost strmý výstup od divadla směrem k vrcholu kopce odmění milovníky historie nádherným výhledem na památky z římských dob, ale především samotným vrcholem - akropolí se zbytky Athénina chrámu a tichou krásou prastarého olivového háje. Je skoro nemožné se tu na chvíli nezasnít nad představou antických časů. A to ještě při sestupu po jihozápadní straně je možné obdivovat sloupy a brány Héraklovy, Dionýsovy, Diovy, Héřiny…

K Liménasu patří dostatek nádherných pláží, plážových barů, hospůdek a kavárniček. Po výstupu na akropol se takový odpočinek hodí.

Bohatá a ukrytá Panagía

Trochu ve stínu proslaveného Liménasu žije obec Panagía, jedno z nejvýznamnějších a nejbohatších míst ostrova. Po povstání proti Turkům v roce 1821 bývalo hlavním městem Thassosu. Zřejmě i pro strategickou polohu, díky které sem v 18. století přesídlilo mnoho obyvatel Liménasu, ohrožovaného tehdy piráty. Z otevřeného moře totiž Panagía není vidět. Obec stojí zhruba tři stovky let, ale už v byzantské době tu bývala osada Anastásion (Vzkříšení).

Čtvrthodinu chůze od obce leží tajemná Drakótrypa (Dračí díra), krápníková jeskyně, která dodnes není v celé své rozloze a hloubce prozkoumaná.

Jedna z cestiček směřujících ven z městečka vede k rozlehlé písčité pláži zvané Chrysi Ammos (Zlatý písek) nebo také Chrysi Akti (Zlatý břeh). Každopádně Panagía žije rušně po celý rok a mimo jiné je proslulá svým karnevalem.

Komu nejde jen o pláže, měl by si zajít do proslulé obce Potamiá, vystavěné na úpatí nejvyšší hory. Stezka na vrchol Ypsária je jako stvořená pro milovníky horských výšlapů. Potamiá je jedno z míst ostrova, kde je v zimě plno sněhu. O tři kilometry níž už je ale znovu pravé Středomoří.

Těžba nerostů i Limenárii
 Druhé největší centrum ostrova, Limenária, dosáhlo největšího rozvoje na začátku 20. století, kdy si tu německá společnost Speidel zřídila hlavní stanoviště pro nakládky nerostů. Roku 1922 se počet obyvatel dále zvýšil o řecké uprchlíky z Malé Asie. Limenária se postupem času téměř propojila se sousední obcí Kalyvia (či Agios Georgios). O obou se mluví jako o jednom z míst s nejlepšími obchodními a turistickými službami.

Těžbu nerostů zde připomíná jeskyně pod zámečkem a část pobřeží s opuštěnými doly.

Thassos má spoustu míst, kam stojí za to si od moře a koupání „odskočit“. Ať už jsou to archeologické a církevní památky, přírodní zajímavosti nebo prastaré horské obce jako Theologos s architekturou tolik odlišnou od pobřeží.

Jana Soukupová

Poznat krásy tohoto ostrova, a mnoho dalšího, můžete na zářijovém zájezdu se Spiritem. Více o dovolené v Řecku se dozvíte na http://www.spirit.cz/index.php/zajezdy.

DODATEK

- Řekové tvrdí, že nejbělejší na světě je mramor právě z ostrova Thassos. Ve světě je nabízen jako „thassoský sněhobílý“.

- Sněhově bílý mramor je symbolem čistoty a také nesmrtelnosti.

- Největší mramorová socha na světě je pět metrů vysoký David Michelangela Buonarottiho z let 1504-1504.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500747
DnesDnes396
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3437
Tento měsícTento měsíc12093

Partnerské weby

apartman banner