0125ufoByl středočeský Rakovník svědkem vzdušných manévrů mimozemšťanů nebo jen roje meteoritů? Kdo ví… Každopádně v okolí tohoto kdysi významného bodu pohanských Čech se dodnes zachovaly i jiné, neobvyklé paranormální, jevy. V podvečer 1. května 1625 se na

nebi nad Rakovníkem událo jedinečné nebeské představení. Podle očitých svědků, kteří jev popsali v rakovnické městské kronice, se kolem 20. hodiny nejdříve objevila na východním obzoru zvláštní hvězda. Vzápětí začali oblohu křižovat ohniví draci, což pochopitelně vzbudilo mezi lidmi neobvyklé pozdvižení. Poplach to byl veliký, jak se píše v kronice: Lidé pozvedli oči k obloze a mnozí začali klekat na kolena. Neobvyklé nebeské představení trvalo až do příchodu noci, ale i když pak draci (jakési ohnivé čáry, které mohly vyvolat motory vzdušných plavidel) zmizeli, klid nenastal. „Nad Šajterovským domem (blízko náměstí - pozn. aut.) se objevil lev. Nečekaně přepadl medvěda. Byl to v povětří velmi krvavý zápas. Nakonec byl medvěd poražen. Vtom se zjevil muž s pacholátkem…“ píše se v kronice.

Co tím chtěl ale písař říci, není dnes zcela jisté. Každopádně záhadný a nevysvětlitelný jev okamžitě propagandisticky využila církev k posílení své moci po porážce českých stavů na Bílé hoře.

Krvavá šestidenní bitva

Historie Rakovníka se totiž úzce váže i k této krvavé a smutné kapitole českých dějin. Kolem bývalého dvora Na Kokrdech (severně od města) se totiž dodnes zjevují přízraky stavovských vojáků, kteří zde padli v mimořádně tvrdé bitvě mezi 29. říjnem a 5. listopadem 1620. Jednalo se o poslední bitvu před osudovým střetnutím na Bílé hoře. Povstalecká armáda tady využila dobrého terénu a na týden zablokovala přesilu vojsk Katolické ligy, aby se za nimi Praha mohla připravit na obléhání. Zadní voj české armády tady vedl ústupový boj ještě pouhý den před bitvou na Bílé hoře. Podle záznamů se zde krvavé přízraky zjevovaly lidem ještě v 19. století.

Zloděj se bál pomsty

Na dohled od města se nachází menhir zvaný Kamenná panna, v němž se prolíná hned několik pomyslných příček astronomické orientace, která vychází ze spojnic jiných, často i velmi vzdálených, menhirů. Podle pověsti, kterou na toto místo kvůli zamezení uctívání pohanského kultu, praktikovaného u nás i přes tvrdé zákazy takřka do dnešních dob, násilně naroubovala církev, se v těchto místech krvavě pohádaly dvě dívky - křesťanka a pohanka. Každá bránila svou víru. Pohanka se vsadila, že dokáže se svým koněm přeskočit starce, jenž k oběma ženám právě přicházel po cestě od Rakovníka. Děd jí však ještě před tím, než se k němu přiblížila, stačil proklít a začarovat do podoby kamenného menhiru.

Je zajímavé, že když menhir na konci 80. let minulého století nějaký poberta ukradl a zdejší rakovnické noviny o tom přinesly zprávu, zloděj se tak bál pomsty z paranormálního světa, že kámen po několika dnech tajně vrátil zpět na místo.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524300
DnesDnes416
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3402
Tento měsícTento měsíc16068

Partnerské weby

apartman banner