2610ZÁZRAČNÁK významným českým poutním místům dnes patří Malé Svatoňovice na Trutnovsku. V 17. století se v jejich okolí sekl jeden z dřevorubců do nohy tak nešikovně, že mu hrozilo vykrvácení. Ve vidině blízké smrti se proto začal usilovně modlit, přičemž vyřkl jméno svaté

bohorodičky Panny Marie. Ta se mu také zjevila a údajně jeho těžké zranění vyčistila mízou jednoho ze stromů. Od té doby je v Malých Svatoňovicích uctíván kult Panny Marie.

Sošku Panny Marie umístil nad studánkou

Tradice poutního místa ovšem vznikla až teprve o několik desetiletí později v souvislosti s malebnou sedmipramennou studánkou u vsi. Počátkem 18. století vlastnil pozemek kolem pramene rolník Václav Šnejbera. Jelikož i on, stejně jako mnoho ostatních, patřil k silně věřícím lidem, rozhodl se, že do výklenku nad vraty svého statku umístí sošku Panny Marie. Svěřil se s tím i svým sousedům a přátelům, kteří jej však přesvědčili, aby sošku raději zavěsil na jeden ze stromů stojící nad nedalekou studánkou. Podle dobových záznamů tak sedlák učinil 27. října 1715. Patřil právě tento projev víry k natolik silným, že zapříčinil veškeré další zdejší zázraky?

Vyléčí se jen bohabojní

Jen o několik dnů později volal ke svému lůžku těžce nemocný a částečně ochrnutý David Dröschel ze Slavětína svoji rodinu. Všichni k němu dorazili v obavách, že se přiblížila jeho poslední hodina a pozorně naslouchali jeho slovům o stále se vracejícím snu. V něm ho jakýsi hlas neustále vyzýval, aby se vypravil ke studánce u Malých Svatoňovic, pil z ní, omýval se její vodou a modlil se k Panně Marii. Dne 1. listopadu byl na vroucí přání David Dröschel ke studánce skutečně odvezen a tam učinil vše, co mu bylo ve snu vyjeveno. A skutečně - začal se zvolna uzdravovat, a to za velkého jásotu místních lidí. Účinek vody ze studánky byl dokonce natolik zázračný, že se Dröschel zpátky domů vydal pěšky. Studánka, kolem které byla později postavena barokní kaple, dnes patří k cílům mnoha poutníků. Podle legendy však vyléčí pouze ty, kteří upřímně věří v Boha a nepáchají žádné zlé skutky.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500691
DnesDnes340
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3381
Tento měsícTento měsíc12037

Partnerské weby

apartman banner