2825hitleruv 3Je známo, že se Adolf Hitler obklopoval lidmi s paranormálními schopnosti. Sám se věnoval například nekromancii. Každý, kdo ovládal něco zvláštního, měl u šíleného nacistického diktátora šanci. Mnozí toho také patřičně využili. Jmenoval se Theodor Morell a odkud pocházel, není příliš jasné. V každém případě to

byl velmi ambiciózní muž, který vystudoval lékařskou fakultu a hned po jejím ukončení odcestoval do Paříže za dalším vzděláním. Zde se specializoval na nakažlivé choroby a bakteriální infekce. Jako lékař začal pracovat na počátku 30. let minulého století na zaoceánských parnících. Když zjistil, že zde kariéru neudělá, odebral se zpět do Berlína, kde si otevřel praxi jako specialista na venerické a kožní nemoci. Nemohl si vybrat lépe, záhy totiž zjistil, že spousta vlivných pacientů ráda zaplatí vysokou částku za to, že jejich pohlavní choroba bude vyléčena nejen rychle, ale také diskrétně.

Celkem bleskovým tempem si vybudoval cestu k vysokým hodnostářům NSDAP. Přestože neovládal o nic více či méně než kterýkoli jiný lékař, rozhodl se své umění prezentovat v trochu jiném světle. Nedalo mu moc práce přesvědčit všechny kolem sebe, že dokáže zázraky. Pomocí jednoduchých triků ze sebe udělal šarlatána. A opět to byl dobrý tah korunovaný úspěchem. Do jeho ordinace si zanedlouho našli cestu i ti nejmocnější muži Německa.

Podvodník nebo čaroděj?

Těsně před válkou potkal Evu Braunovou. Přišla se podívat na „toho muže se zázračnými schopnostmi“. Vyléčil totiž Heinricha Hoffmana z plicního onemocnění, což by zcela určitě dokázal i každý jiný lékař. Ale žádný neměl to, co Morell. Běžně dostupné léky v podobě záhadných prášků, které si prý sám vyráběl. Tvrdil, že má nadpřirozené schopnosti a skutečně tím proslul mezi tehdejší smetánkou, která jej vyhledávala při sebemenších potížích. Někteří sice začali pochybovat, ale co naplat, Morellova sláva už dosáhla takových rozměrů, že každé špatné slovo na jeho účet znamenalo velké potíže. Nezbývalo tedy než mlčet a sledovat, jak si do Morellovy ordinace nachází cestu i ten největší a nejmocnější hypochondr - Adolf Hitler.

Vůdcův osobní alchymista

Hitler přišel za Morellem se svými dlouhodobými střevními problémy. Vůdcova sáhodlouhá řeč o tom, jak je opravdu nemocný, našla svého posluchače. Přišla tak příležitost, kterou Morell chytil doslova za pačesy. Vysvětlil vůdci, že jeho problémy jsou sice závažné, ale že si s nimi rozhodně poradí. Nasadil „speciální“ léčbu v podobě několika injekcí a dobrých rad do budoucna. Hitler na slovo poslechl. Lidská psychika dokáže zázraky. To Morell velice dobře věděl a také tím mnoho získal. Jeho léčba byla kupodivu úspěšná, a tak získal nejen věrného a vlivného pacienta, ale také se mu začaly hrnout velké peníze. Lékař se stal nedotknutelným a jeho praxe jen kvetla.

Zázračná tableta na potenci

Co nelze Theodoru Morellovi upřít, je fakt, že jako zázračný léčitel vyvinul opravdovou bombu - tabletku na potenci. V době, kdy představa „nadlidí“, árijské rasy se světlými vlasy a modrýma očima, hýbala všemi nacistickými pohlaváry, to byl vynález k nezaplacení. Tablety, které obsahovaly hlavně křídu, což se zjistilo samozřejmě později, šly doslova na dračku. S nadsázkou lze říci, že možná právě ta křída se měla postarat o světlejší potomstvo... Každopádně odbyt se dal počítat na metráky a Morell bohatl a bohatl.

Nezdařený atentát

Válka zuřila na všech frontách, ale začaly přicházet i první porážky. S každou utrpěnou ránou na frontě přibývalo i Hitlerových potíží. Bylo nutné zvyšovat dávky zázračných léků a injekcí. Těžko říci, co Hitlerovi ublížilo více, zda průběh války nebo Morellova léčba. Jisté bylo jedno, z obávaného diktátora se začala stávat upadající a třesoucí se troska. Propadal stále častějším záchvatům zuřivosti, které nebraly konce. V roce 1944 na něj byl dokonce spáchán atentát. Nastražená bomba zabila několik vysokých důstojníků, ale Hitler to odnesl jen dočasnou hluchotou. Sluch se mu částečně vrátil, což byla, jak jinak, zásluha zázračného Morella.

Soumrak poloboha

Na sklonku roku 1944 se začali ozývat první Morellovi odpůrci, kteří se dokonce odvážili říci svůj názor. Zavrhla ho Eva Braunová, které se začal neskonale hnusit. Jenže pro Hitlera byl jeho osobní šaman stále polobohem. Morell tedy dál „pomáhal“ skomírajícímu diktátorovi a jeho oddaným soukmenovcům. Daroval například jed Magdě Goebbels, která se rozhodla otrávit celou svou rodinu, když zjistila, že konec se nenávratně blíží. V dubnu roku 1945 nastal v Morellově životě poslední zlom. Hitler jej požádal, aby odcestoval ještě s několika dalšími pryč z Německa. Morell naposledy píchl chlebodárci pár injekcí a uprchl. Svých peněz si však neužil, neboť jej na cestě na západ zajali Američané. V roce 1948 zemřel v internačním táboře na selhání srdce. Sám sobě pomoci nedokázal. Hitler sice spáchal ve svém bunkru sebevraždu, ale je zřejmé, že by stejně díky „péči“ zázračného doktora Morella příliš dlouho nežil. Už z něj byla troska.

Naďa Kučerová

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476307
DnesDnes247
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2648
Tento měsícTento měsíc7937

Partnerské weby

apartman banner