Lokalita Kariong v oblasti Gosfordu (centrální Austrálie) skrývá množství piktogramů. Na pískovcových skalních stěnách tu najdete několik

 stovek egyptských hieroglyfů, které zobrazují například zvířata, ptáky, lodě a připomínají i jména někdejších egyptských faraonů.
Někteří nadšenci tvrdí, že místo je důkazem styků starých Egypťanů s dávnými Australany (jiní jdou ještě dále a jsou přesvědčeni, že zde docházelo ke kontaktu mezi Australany a Plejáďany). Podobné hieroglyfy se vyskytují i na dalších místech Austrálie. Odkud se vzaly? Je jisté, že byli starověcí Egypťané schopnými mořeplavci, mohli se ale dostat až do Austrálie?
Egyptologové se původně shodli, že se jedná o autentické starověké nápisy. Podle některých jsou psány (malovány) málo užívaným stylem, který se používal během panování 3. dynastie. Některé z hieroglyfů prý vykazují podobnost se sumerským a fénickým písmem. To podporuje teorii, že jakási egyptská expedice z počátků říše dorazila až k australským protinožcům. A navíc - pozůstatky po údajném pobytu starých Egypťanů nejsou v Austrálii ojedinělé. V roce 1910 byli objeveni malí kamenní skarabeové, rovněž popsaní hieroglyfy. V roce 1983 byl pro změnu nalezen skleněný amulet v podobě pyramidy, starý asi 5000 let.
Navzdory tomu existuje podezření, že Gosfordské hieroglyfy jsou podvod. Objevili se dokonce svědci, kteří tvrdili, že před několika desítkami let viděli v okolí lokality jakéhosi jugoslávského emigranta, který by měl být autorem záhadných starověkých nápisů.
A badatel Alan Dash je o tom, že jde o podvrh, pevně přesvědčen. V roce 1975 v Gosfordu mezi hieroglyfy objevil rytinu staroegyptského boha Anubise. V průběhu dalších návštěv místa, které důkladně mapoval, zjistil, že se počet hieroglyfů zvyšuje. Usoudil, že je to dílo podvodníků (snad z řad turistů). Není také vyloučeno, že hieroglyfy vyryli do pískovcových skal vojáci, kteří sloužili v Egyptě a ve 20. letech 20. století se vrátili (v té době byla navíc objevena Tutanchamónova hrobka a popularita egyptských památek rychle rostla). Tomuto vysvětlení nahrává i skutečnost, že se podobné rytiny hieroglyfů objevily v národním parku Kurringai u Sydney, kam byli rovněž svého času umístění australští vojáci odvelení z Egypta.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470379
DnesDnes214
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden794
Tento měsícTento měsíc2009

Partnerské weby

apartman banner