Faraon Ramesse II., Thutmose III. nebo královna Hatšepsut. Ti všichni byli dostatečně mocnými vládci na to, aby si mohli dovolit vztyčit vlastní obelisky. Jejich stavba totiž nebyla pro žádné „amatéry“. Naopak. Technika vytesání a zvláště vztyčení obelisků dodnes jitří fantazii vědců z celého světa podobně jako v případě pyramid.
Do dnešních dnů přežilo téměř 30 obelisků egyptských panovníků. Ti se při pomyšlení na ně přitom musí obracet v hrobě. V zemi jejich původu jich totiž obyvatelé zanechali všehovšudy jen devět.
Staroegyptské obelisky pocházejí ze žulových lomů v Asuánu, kde se i jeden nedokončený dodnes nachází. Právě díky němu máme možnost alespoň částečně proniknout do tajemství jejich stavitelů. Starověcí dělníci obelisky tesali z jediného kusu kamene. Každý zřejmě obsadil určitý kousek žuly, do kterého kladivem bušil po několik měsíců. Jak to dokázali, aniž by se monolit rozlomil, zůstává dodnes záhadou. Stejně jako technika, kterou staří Egypťané mnohatunové obelisky dopravovali ke vzdáleným chrámům do Karnaku a stavěli do vertikální polohy.
Moderní vědci testují různé způsoby. Zatím s nejrevolučnějším nápadem přišel tým expertů z Kalifornského technologického institutu. Snaží se vztyčit těžké obelisky pomocí „papírových“ draků, poháněných větrem. Skutečně to jde. Nikdo nikde zatím ale nenalezl důkaz, že by to stejně tak dělali i Egypťané. Určité náznaku tu však jsou. Amatérská egyptoložka Maureen Clemmonsová tvrdí, že v Káhiře nalezla rytinu, která zachycuje děj podobný „pouštění draků“. Podle ní by také hieroglyf, známý jako anch, mohl plnit perfektní funkci karabiny na draka…
Válečná kořist
Egypťané v dávných dobách nebyli jedinými staviteli obelisků. Vztyčovali je i obyvatelé království Aksum, které se rozprostíralo na území dnešní Etiopie. Čtyřiadvacetimetrový aksumský obelisk pochází ze 4. století n. l. Během let však spadl. V roce 1937 ho ukradli italští vojáci a až po dlouhých politických tahanicích byl v roce 2008 opět vztyčen v Etiopii.
25 metrů pro papeže
Není vyloučeno, že Egypťané se při přepravě a vztyčování obelisků spolehli „jen“ na sílu tisíce lidských paží. Stejně tak na to šli i Římané v roce 1586, když na náměstí sv. Petra stavěli 25,5 metru vysoký obelisk pro papeže Sixta V. Tehdy zaměstnali 74 koní a přes 900 mužů pod taktovkou architekta Domenica Fontany. Ten se prý tak bál neúspěchu, že si raději předem zajistil několik čerstvých koní, kdyby musel prchat.
Ozdoba Paříže
Kousek od místa, kde byla za revoluce popravena královna Marie Antoinetta, stojí na pařížském náměstí Svornosti obelisk faraona Ramesse II. (1279-1213). Kdysi třiadvacetimetrový obr zdobil chrám u Luxoru, ale v roce 1826 ho egyptský místokrál daroval Francouzům. Jeho špička není původní ze 6. století př. n. l. Novou, zlatou dodala francouzská vláda až v roce 1998.
Obelisk dvou faraonů
Newyorský Central Park zdobí 21metrový obelisk faraona Thutmose III., pocházející zhruba z roku 1450 př.n.l. Hieroglyfy, které na sobě nese, však líčí válečné úspěchy Ramesse II., jenž je do červené žuly nechal vytesat o nějakých 200 let později. Do USA byl obelisk přepraven v 2. polovině 19. století a jeho transport trval celých 10 let. Je jedním ze tří monolitů, kterým se přezdívá Kleopatřiny jehly (ještě obelisky v Londýně a Paříži), přestože s poslední egyptskou královnou nemají nic společného.
Božské sídlo
V egyptském Karnaku dodnes stojí 29,5 metru vysoký obelisk královny Hatšepsut (1479-1458 př.n.l.). Původně však byly dva a ve své době byly nejvyšší na světě. Druhý však spadl a rozlomil se na několik částí. O významu, jaký měly obelisky pro staré Egypťany, stále můžeme jen spekulovat. Vzhledem k tomu, že je ale obvykle stavěli v páru v blízkosti chrámů, zřejmě sloužily jako jejich strážci. Samozřejmě se uvádí i jejich souvislost se slunečním božstvem. Údajně lidé věřili, že v obeliscích přebývá samotný bůh.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2732173
DnesDnes323
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden323
Tento měsícTento měsíc781

Partnerské weby

apartman banner