Hathor je bohyně štěstí, tance a ochránce žen. Byla zpodobňována jako žena s hlavou krávy nebo jako kráva. Může být symbolizována rozličnými jinými způsoby, včetně papyrusového listu, hada nebo chrastidla, které se jmenuje

sistrum a slouží jako hudební nástroj.
Je ztotožňována s královnou Egypta a matkou sokola - boha slunce a faraonů Horuse (Hor). Říká se, že když se narodilo dítě, objevilo se sedm Hathor, které ohlásily jeho osud. Znaly budoucnost a věděly přesný čas smrti. Když se narodil princ, který měl špatný osud, sedm Hathor ho zaměnilo za jiné dítě. Tímto ochraňovaly dynastii a národ před špatným osudem.
Hathor je dcera boha slunce Ra (Re), který ji původně stvořil jako lvici - bohyni války Seckmet (Sachmet), aby popravila jeho zrádce. Ra si to později rozmyslel, ale Seckmet se stala krvelačnou. Ra ji proto opil nápojem podobným krvi a tím se změnila v bohyni lásky Hathor.
Hathor byla zbožňována v Dendeře jako bohyně plodnosti a zrození. V Thebes se považovala za bohyni smrti a Řekové ji ztotožňovali s bohyní lásky Afroditou.
Hathor symbolizuje péči o rodinu, zodpovědnost za domácnost a řešení problémů bližních.
V egyptské mytologii ochraňovala ženy a děti a byla spojována se smrtí a znovuzrozením. Pomáhala ženám při početí a porodu nebo vítala duše v podsvětí a občerstvovala je jídlem a pitím. Nejčastěji se objevovala v podobě strašidelného zvířete, dílem krokodýla, dílem lva a dílem hrocha.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2732194
DnesDnes344
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden344
Tento měsícTento měsíc802

Partnerské weby

apartman banner