Už Homér o Egypťanech napsal, že „každý byl lékařem, a to zkušenějším než léčitelé jiných národů“. Vědci, kteří rozluštili hieroglyfické texty, se shodují v přesvědčení, že Homér a další antičtí autoři výjimečně vůbec nepřeháněli. Za to, co o

staroegyptské medicíně víme, vděčíme egyptologům, kterým se po důkladném jazykovém rozboru podařilo rozluštit 13 lékařských papyrů.
Dále se dochovaly také recepty zapsané na úlomcích keramických nádob (tzv. ostraka) jako výpisy z dlouhých odborných textů. Další informace poskytly archeologické výzkumy.
Zkoumání mumií odhalilo, jaké nemoci trápily Egypťany i jakým způsobem se je snažili léčit. Písemné záznamy doplňují obrazy o činnosti lékařů na stěnách hrobek a v drobné plastice se dochovala vyobrazení nemocných s nádory a někdy i se značným tělesným postižením.
Zajímavé je, že ve starém Egyptě nesměli být nemocní vystaveni ani izolaci, ani posměchu. Navíc zdraví lidé měli nemocným všemožně pomáhat.
Unikátní papyrusy
Nejdůležitějšími prameny o léčitelství a medicíně egyptských faraonů jsou Ebersův a Smithův papyrus. Ebersův papyrus patří k nejdelším rukopisům, obsahuje 108 sloupců textu. V části o lékařství převažují popisy vnitřních nemocí, především onemocnění žaludku a trávicích potíží. Je zde popsán převratný přístup k nemocným dětem, kterým jsou léčiva předepisována v menších dávkách.
Smithův papyrus je pro změnu skutečně specializovanou příručkou k léčbě různých poranění. Popisy začínají od hlavy a pokračují dalšími částmi těla. Text obsahuje popis rozsahu poranění, stručnou anamnézu, diagnózu a navrhovanou terapii.
Smithův papyrus je nejznámější svědectví o vysoké úrovni staroegyptské medicíny, která v mnohém předčila i pozdější medicínu antického světa.
(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2732219
DnesDnes369
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden369
Tento měsícTento měsíc827

Partnerské weby

apartman banner