Archeologové před lety v jižním Abúsíru na jednom z několika nekrálovských pohřebišť objevili unikátní hrobku vytesanou do skály, jejíž výzkum je ohromil. A to nejen rozměry, jimiž se řadí k největším podzemním skalním

místnostem v oblasti Abúsíru a Sakkáry.
Stěny prostoru o délce 19 m, šířce 2,5 m a výšce 3,5 m byly totiž pokryty množstvím textů pocházejících z první poloviny druhého tisíciletí před naším letopočtem. A právě při jejich čtení narazili odborníci na informaci, která vyvolala vlnu dohadů.
V jedné části tam stavitel oznamoval tomu, kdo na stavbu dohlížel, zřejmě šlo o významného thébského kněze, že ho bude o pokračování prací podrobně informovat. A to prostřednictvím zařízení, které bylo na stěně v textu rovněž zobrazeno. Uvážíme-li, že hrobka se nachází ve vzdálenosti několika set kilometrů od Théb, muselo být toto zařízení mimořádně výkonné a nezadalo si s našimi mobilními telefony!
Badatelé se domnívají, že funkce zařízení byla založena na využití zvláštního tetelení horkého vzduchu nad pouští, jež může za ideálních podmínek skutečně přenášet zvuky i na velkou vzdálenost.
(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2732224
DnesDnes374
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden374
Tento měsícTento měsíc832

Partnerské weby

apartman banner