Letos jsou titulní strany časopisu Horoskopy tématicky zaměřené k jednotlivým znamením zvěrokruhu, jež aktuálně vévodí tomu kterému měsíci. Vytváří je pro nás a graficky zpracovává ústecká fotografka Danuše Mudriková. Každá je tak zcela originální a má svůj příběh.

A jak takové focení probíhá? Na to jsme se

zašli podívat přímo do ateliéru ART-GAFIK DANUŠE…

Danuše, vy už máte předem jasno, jak bude snímek vypadat?

„Někdy představu mám, třeba jaké šaty by ta která dáma měla mít na sobě a podobně. Jenže pak se pustím do práce a vše je třeba také úplně jinak. Moje fantazie se rozjede, přidám nějakou grafiku… Ale vždy to koresponduje a ladí s duchem přítomné ženy, kterou fotografuji. Je to zkrátka proces. Nelze jednoduše říci, že to bude právě tak, nebo tak. Když jsem například připravovala tématiku Vodnáře, do fotografie bylo zapotřebí zakomponovat tekoucí vodu. A najednou jsme zjistila, že džbán na hotových snímcích má jinou polohu, než bych potřebovala. Musela jsem kreativně vymýšlet, jak to upravit.

Když už vyberu mezi fotografiemi tu, na které se mi líbí póza modelky, trochu si se snímkem hraji a měním pozadí, dávám mu punc magičnosti. Udělám třeba pět - šest návrhů, z toho následně dva až tři pošlu ke zhodnocení redakci… Mám tedy obvykle plán, ale pak to funguje jinak. Podobně jako se šperky nebo doplňky, které si pro fotografování sama vyrábím.“

Co vím, tak se ale na žádné z titulních stran časopisu neobjeví skutečné fotomodelky. Jde o obyčejné ženy - některá pracuje jako úřednice, jiná třeba jako terapeutka. Podle čeho si je vybíráte?

„Roli nehraje věk ani vizáž. Oslovila jsem s nabídkou ženy, které možná ani nesnily o tom, že by jejich tvář mohla zdobit titulní stranu nějakého časopisu. Chci tak ukázat, že každá žena má svůj půvab, i když si možná tolik nevěří. Během přípravy k fotografování projdou kompletní proměnou. Mají svou vizážistku, jsou profesionálně nalíčeny, upraví se jim vlasy, obléknou si krásné šaty… Některé si pak z té fotografie nechávají udělat na památku obraz.

Z devadesáti procent je to tak, že snímky s tématikou určitého znamení fotím se ženou v tomto znamení narozenou. Ale pak tu mám i případy, kdy mě zaujala žena třeba svým pohledem nebo svými vlasy, stala se tváří znamení, kterým ve skutečnosti není. A velmi se jí líbilo, prožít si alespoň na chvilku jinou charakteristiku, přijmout jinou mentalitu.“

Jak dlouho trvá proměna ženy, než dojde na focení?

„Zhruba hodinu a půl trvá líčení, úprava vlasů, oblékání šatů. Ty se musí vybrat a vypůjčit den před fotografováním. Vybírám je tak, aby ladily barvou s daným znamením. Teď tu třeba chystám znamení Býka. K Býkovi jsem vybrala rudé šaty, protože tato barva k němu patří. Je to takový španělský styl, provokuje a je temperamentní. Paní Mária, která je dnes mou modelkou, tedy bude mít rudé šaty a právě ji líčí vizážistka Adriana Kutinová. Aktuálně mám představu, že Mária bude jako rudý šátek či praporek, za kterým běží býk. Ale uvidíme, možná to celé dopadne úplně jinak.“ (smích)

Zmínila jste půjčování šatů. To nemusí být zrovna jednoduché, sehnat něco, co naplní vaše představy…

„To skutečně leckdy není, zvláště v plesové sezóně to nebylo snadné. Ale mám úžasnou spolupráci se svatebním salonem Noblese Paris a se salonem Dionel. Předem jim vždy dám vědět, jaké znamení zvěrokruhu budu fotit, domluvíme barvu a styl a oni mi nachystají šaty k výběru. Snaží se mi vyjít maximálně vstříc.“

Danuše Mudriková spolupracuje s několika zkušenými vizážistkami - se Sabinou Bělochovou nebo Adrianou Kutinovou, se Šárkou Holárkovou a Dianou Vitikačovou. S Adrianou, která se profesi vizážistky věnuje devět let, jsme si krátce během její práce také stihli popovídat. Prozradila nám, že se zajímá o věci mezi nebem a zemí, zejména o magii, a když se dostane k horoskopům, ráda si je přečte.

Než připravujete ženy na fotografování, konzultujete líčení a účes s Danuší?

„S Danuší spolupracuji už několik let, a tak když mi zběžně přiblíží, co by potřebovala, vím, co ode mě očekává. Nechává mi víceméně volnou ruku, mohu se tak rozhodovat intuitivně - podle typologie a barvy očí, líčení mnohdy ladím i s barvou šatů. Účes je rovněž důležitý, pomáhá dotvořit celkový dojem a atmosféru - dynamiku fotografie. “

A nakonec nám před zahájením samotného fotografování v rychlosti stihla říci pár vět i paní Mária Vodvářková, která pochází ze Slovenska, ale už léta žije v České republice. Však také byla hlavní hrdinkou tohoto dne, tedy modelkou.

„Já se k tomuhle focení dostala náhodou. I když - co se vlastně děje náhodou? Fotografie Danuše jsem objevila na Facebooku, moc se mi líbily a já se rozhodla, že si u ní nadělím dárek k padesátinám, že si nechám udělat pár hezkých fotek. Domluvily jsme stylizované focení na téma charleston, ale během hovoru se stočila řeč na to, že Danuše fotí pro časopis Horoskopy a nemá obsazené znamení Býka. A já jsem Býk a červenou barvu mám ráda, takže slovo dalo slovo…“

Máte trému?

„Obrovskou! Jsem zvědavá na výsledek a na to, co tomu pak řeknou děti.(smích) Já moc fotografií nemám. Zatímco mladí se fotí mobilními telefony a mají spoustu hezkých fotek, vidím to u dcery, já se moc neumím tvářit do objektivu. Danuška mi ale pomůže, poradí mi, alespoň mi to slíbila.“ (smích)

Zajímáte se o horoskopy jako takové?

„Přiznám se, že je moc nečtu. Jen jsem si už kdysi posháněla nějaké základní informace o svém znamení. Před lety jsem byla u kartářky, ale i když se mi splnily z její předpovědi dvě děti, přesto beru jakékoli výklady a věštby s velkou rezervou. Spíš se zajímám o alternativní medicínu, meditace, působení energií a o to, jak žít tady a teď. Z ezoteriky mě zkrátka něco oslovilo a něco ne. Jsem spíš materiálně založená, ale vím, že to k životu nestačí.“

Chcete-li vědět, jak se paní Mária zhostila role modelky a zda fotografka Danuše zrealizovala svůj původní nápad, musíte si počkat na květnové číslo časopisu Horoskopy!

Lucie Zemanová

Kontakt: Danuše Mudriková – 775 323 317

DODATEK

Danuše Mudriková - ve světě fotografie vyrůstala, vášnivými fotografy byli její nevlastní otec i bratr. Ale až když jí manžel koupil první poloprofesionální fotoaparát, začala se tomuto koníčku věnovat intenzivněji. A posléze se - po narození dcery - z koníčka stala profese. Tahle práce je pro ni výzvou. Věří ve znamení, životní cesty i na osud.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524309
DnesDnes425
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3411
Tento měsícTento měsíc16077

Partnerské weby

apartman banner