V dávných dobách se mu říkalo přítel lékařů. Kromě kuchyňského použití má příznivý vliv na zdraví a je takřka vždy po ruce. Víte, po kterém koření sáhnout v případě nouze, zdravotní indispozice?

Anýz. Už staří Římané o něm psali, že je výbornou

medicínou na kašel a žaludeční potíže. Podporuje tvorbu žluči, omezuje plynatost, ničí škodlivé bakterie. Anýzový čaj uklidňuje, pije se při nachlazení, zažívacích potížích.

Badyán. Ve východní medicíně si ho cení jako zázračného prostředku proti revmatismu, kašli, střevní kolice. Doporučuje se k posílení organismu v čase rekonvalescence po nemocích. Pomáhá při svalových křečích, podporuje dobrý spánek, čaj z badyánu ulevuje při bolestech v krku. Nedoporučuje se k užívání u malých dětí.

Bazalka. Obsahuje mimo jiné třísloviny a silice s metylchavikolem a linalolem s příznivými účinky na zažívací ústrojí i močové cesty. Povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá při trávení. Používá se také jako uklidňující prostředek, k léčení zánětů horních cest dýchacích i jako kloktadlo s dezinfekčními účinky.

Koriandr. Jeho domovem jsou oblasti Středozemního moře a západní Indie. Působí proti nadýmání, podporuje trávení, utišuje žaludeční nevolnost.

Libeček. Ve starověku si libeček oblíbili Peršané, ale vyhledávaným kořením se stal také pro Římany a Řeky. Nejcennější obsahovou látkou libečku je silice se značným procentem ftalidů. Působí silně močopudně, upravuje zažívací poruchy, podporuje tvorbu žluči a její vylučování, pomáhá při nadýmání. Ve starých herbářích se o libečku dočteme jako o rostlině, která podporuje činnost srdce a pomáhá odvodňovat organismus.

Majoránka. Obsahuje hlavně silici, tříslovinu a hořčinu a spolu s dalším komplexem účinných látek blahodárně působí na trávení. Podporuje tvorbu žluči, má dezinfekční a protikřečové účinky, používá se při bolestech hlavy a neurózách.

Pažitka. Čerstvé listy jsou bohaté na vitamin C a karoten, minerální látky, silice a další. Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, částečně působí na snižování krevního tlaku.

(pru)

DODATEK

Víte, že koriandr byl ve středověku užíván jako afrodiziakum?

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503628
DnesDnes427
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1880
Tento měsícTento měsíc14974

Partnerské weby

apartman banner