Muž jménem Derek Adams trpěl po rozchodu s přítelkyní depresemi, a tak mu lékař předepsal psychofarmaka. Na klinice se zúčastnil experimentu, při kterém se nová antidepresiva zkoušela. Derek očekával rychlé zlepšení, to se však nedostavovalo, a tak si vzal více tablet najednou a rozhodl se odejít ze života. Pak si uvědomil, co

udělal, zpanikařil a zavolal si pomoc. V nemocnici zkolaboval a cítil se na umření. Snížil se mu krevní tlak, zrychlil dech a zdravotníci čtyři hodiny bojovali o jeho život. Naštěstí si lékař vzpomněl na kolegu, který vedl experiment s antidepresivem. Ukázalo se, že Derek patřil do kontrolní skupiny a dostával placebo – tablety s hroznovým cukrem. Když mu to lékaři oznámili, byl během 15 minut zcela fit. Symptomy nemoci byly jen z víry. Bylo to v podstatě negativní placebo, síla sugesce působila v čertovském kruhu. Ten byl poražen, jakmile se objevila autorita, které Derek důvěřoval.

Placebo a nocebo – dva soupeři

Vědci ve svých experimentech odhalili, že už představa může dramaticky měnit chemii těla. Ukazuje se, že negativní očekávání redukuje účinek podávaných léků. Placebo a nocebo – dva soupeři, kteří spolu „soutěží“ - placebo pomáhá, nocebo je nepřítel, který vše ničí. Existence placeba efektu, jako schopnost mnoha lidí léčit sama sebe, byla v konvenční medicíně dlouhý čas sporná. Přijmeme pilulku bez jakékoliv působící látky, která by byla schopna redukovat bolest, to je působení iluze a té moderní medicína nepřikládá léčitelský účinek.

Při testu nových medikamentů vědci rozdělí experimentující na dvě skupiny, přičemž první dostane skutečnou tabletu a druhá tabletu s obsahem cukru. Přidělení té které tablety je dílem náhody. Ale ve skupině, která dostane placebo, je nemalý počet těch, kteří na něj reagují jako na lék s nově zkoušenou látkou. To je pro farmaceutické firmy problém, protože nejsou zaručeny jednoznačné účinky.

Placebo je výpověď o tom, co léčitelsky dokáže organismus sám. Objevení jeho podstaty čeká na svého „Einsteina“. Pak ovšem vzniká otázka: Když náš mozek podvádí, jak moc o tom ví?

PETR VOKÁČ

DODATEK

  • Vědci z univerzity v Uppsale zjistili, že odpovědný za reakci na placebo je určitý gen, který lze nalézt u převážné většiny účastníků experimentu.

  • Výzkumníci na univerzitě v Hamburku byli schopni aplikováním placeba dokázat, že se změnila aktivita v partiích mozku, které jsou zodpovědné za vyvolání bolesti. Vzory vzrušení zodpovědné za bolest se změnily stejně jako při podávání léku s chemickou substancí.

  • Zajímavý byl další pokus hamburských vědců. Zkoušejícím osobám způsobili nahřátou deskou lehkou bolest popálením, pak popáleninu ošetřili krémem, který vydávali za lék proti spáleninám. Většina „pacientů“ pociťovala sníženou bolest, tedy zlepšení stavu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503615
DnesDnes414
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1867
Tento měsícTento měsíc14961

Partnerské weby

apartman banner