Stala by se Audrey Hepburn jednou z nejslavnějších hereckých hvězd, kdyby si jejího nevšedního půvabu nevšimla v roce 1951 spisovatelka Gabrielle Colette? Mladičká herečka totiž na její popud přijala nabídku na

titulní roli broadwayské show Gigi a odjela do USA. Takové osudové náhody se prostě stávají.

Gabrielle Colette se totiž těšila ve Francii veliké autoritě, i když její soukromý život byl bouřlivý a její raná próza zpočátku hodnocena přívlastkem „sladkobolná“. Později, v roce 1948, však byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu.

Francouzi velmi milují své válečné hrdiny a prokazují jim náležitou úctu. Gabrielle Colette projevila za II. světové války obrovskou osobní statečnost. V letech 1943 – 1945 ve svém bytě ukrývala židovského uprchlíka. Proto jí byl po válce udělen Řád čestné legie.

Dětství na burgundském venkově ji inspirovalo

Gabrielle Colette napsala 15 románů. V některých z nich vzpomíná na svoje dětství prožité v burgundské vesničce Saint-Sauveur-en-Puisaye, kde se roku 1873 narodila. Například v knize Dům Claudiny naznačuje spletité rodinné vazby. Její matka Sidonie, která pocházela z Belgie, se podruhé provdala za invalidního válečného veterána. Gabrielle tedy měla několik vlastních i nevlastních sourozenců. V knize se mluví o tom, že její nejstarší sestra přišla vinou nešťastných finančních spekulací svého jednonohého otčíma o celé věno. To muselo být pro obyvatele malé francouzské vesničky pořádné sousto. Ve dvaceti letech se Gabrielle vdala za spisovatele Henryho Gauthiera-Villarse a zřejmě pod jeho vlivem začala publikovat. Ovšem manželství nevydrželo.

Četní milenci i milenky

Po rozvodu zahájila bouřlivou etapu svého života. Inteligentní, avšak málo formálně vzdělaná, žena se rozhodovala, čím se bude živit. Začala vystupovat ve varieté (dokonce i ve slavném Moulin Rouge) jako tanečnice, mimka a herečka a doprovázely ji skandály. Měla četné milence i milenky, z veřejného mínění si však těžkou hlavu nedělala. Roku 1912 se podruhé provdala za novináře Henryho de Jouvenela, chlapíka s modrou krví, pozdějšího úspěšného politika s vojenskými zásluhami. Manželství opět nevyšlo. Do třetice si vzala roku 1935 Maurice Goudeketa, o 16 let mladšího bohatého obchodníka s perlami, který její literární činnost sponzoroval.

Kvůli komu riskovala život?

Colette prý nebyla jednou z těch, kteří si nárokují za své hrdinství úctu. Prostě udělala to, co v dané chvíli považovala za nejlepší – poskytla azyl židovi. Riskovala život, neboť nacisté by rozhodně nebrali v potaz, že je známou spisovatelkou. Věděl o ukrývaném židovi manžel a její okolí? Muselo to pro ni být veliké sebezapření, protože od roku 1939 trpěla silnou artrózou, kvůli které nemohla několik let opustit svůj byt. Vězení by zřejmě nepřežila. Kdo byl onen muž? Pravděpodobně nějaký prostý a neznámý člověk, protože o slavném by životopisci Gabrielle Colette s gustem psali. Spisovatelka Gabrielle Colette zemřela v roce 1954 krátce po dovršení osmdesátých narozenin. Jako první ženě v zemi galského kohouta, jí byl vypraven velkolepý státní pohřeb. Odpočívá mezi ostatními francouzskými velikány na pařížském hřbitově Pére Lachaise.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373606
DnesDnes170
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden2856
Tento měsícTento měsíc1035

Partnerské weby

apartman banner