Světec uctívaný v celém křesťanském světě – v církvi pravoslavné, římskokatolické a luteránské a anglo-katolické, patron archivářů, knihovníků, kuchařů a koželuhů. To je svatý Vavřinec (Laurentius), který bývá zobrazován s roštem v pravé ruce. Roku 258 odešel z

tohoto světa způsobem zvláště krutým. Byl zaživa upečen, a to na rozkaz samotného císaře Valeriana. Co provedl, že mu byla přisouzena smrt tak hrůzná? Tento původem Hispánec byl diákonem papeže Sixta II., který se světské moci také znelíbil, a proto byl sťat. Na Vavřincovi pak bylo, aby vydal římskému prefektovi majetek chrámu. Vzpurný mladík neuposlechl a místo toho jím obdaroval chudé. Vždyť měl péči o ně přímo ve svém popisu práce. Za to však musel pykat.

Dnes již nevíme, jakou hodnotu ony poklady tehdy představovaly. Bylo to hodně? I kdyby, stejně se zcela jistě na všechny nedostalo. Tak to bývá, snažíme-li se něco rozdělit mezi velké množství potřebných. I když bohulibý úmysl Vavřincovi jistě upírat nelze. Císař však projevil pro takovou lidumilnost pramalé pochopení. Vavřinec ale vstoupil do církevních dějin jako první archivář a první pokladník katolické církve.

Byl Sixtus nadán věšteckým duchem?

Je zřejmé, že Valerianovi křesťané vadili, za své vlády totiž nechal sprovodit ze světa mnoho kněží a biskupů. Příkladem budiž již zmíněný Sixtus II., který na popravišti Vavřincovi slíbil, že do tří dnů ho diákon bude následovat. Alespoň tak se o tom zmiňuje svatý Ambrož. Byl snad Sixtus nadán věšteckým duchem? Anebo jde o dobře vyfabulovanou legendu? Během 4. století byla již mezi prostými věřícími svatovavřinecká legenda pevně ukotvena. Hovoří se v ní také, že roštem probodený Vavřinec během mučení nad ohněm vybídl své katany, aby ho otočili, že z jedné strany je již opečený. Lze si však jen těžko představit, že při takové tortuře by mučený projevil smysl pro humor. Byť černý. Svatý Vavřinec je mezi křesťanskými věřícími, pro svůj vztah k chudým a trpícím, srdečně oblíben již po celá staletí. Jsou mu zasvěceny významné církevní stavby a v kostele San Lorenzo in Lucina najdete rošt, na kterém byl umučen. Jeho jméno je zakotveno také v zeměpisných názvech po celém světě.

(st)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373614
DnesDnes178
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden2864
Tento měsícTento měsíc1043

Partnerské weby

apartman banner