Ve středověku to lidé neměli jednoduché, pokud se narodili jako nepohlední a navíc s omezenými rozumovými schopnostmi v chudé rodině, tak byli odsouzeni k veřejnému opovržení a mohli vykonávat jen práce, které nikdo jiný dělat nechtěl. Pokud se však

narodili tzv. se stříbrnou lžičkou v puse, do rodiny bohaté a významné, mohli v životě dosáhnout poct a třeba i významných úřadů. Tak tomu bylo například v případě Karla II., posledního španělského, neapolského a sicilského krále z rodu Habsburků. Co by se stalo, kdyby král zanechal potomka? Například by se nerozpoutaly války o španělské dědictví. Rodinné vazby a vztahy Habsburků byly velice spletité a Karel II. pod vlivem primase zemské církve Luíse de Portocarrero doslova se smrtí na jazyku změnil závěť ve prospěch Filipa z Anjou. Věděl, co podepisuje? Již po jeho smrti v roce 1700 se objevily spekulace, že k tomu byl donucen, nebo že závěť byla zfalšována. Každopádně potomci Filipa z Anjou (Filipa V.) vládnou ve Španělsku dodnes.

Sotva se naučil číst a psát

Karel byl chudák. Pravděpodobně se časté sňatky mezi příbuznými ze španělské větve Habsburků neblaze podepsaly na jeho vzhledu a inteligenci. Vždyť jeho matka Marie Anna Habsburská byla neteří Karlova otce, Filipa IV. Budoucí španělský král měl velikou hlavu, protáhlý obličej s nepříliš oduševnělým výrazem. Nápadný byl i jeho pověstný „habsburský“ ret. S touto „výbavou“ mu prý dělalo potíže mluvení i přijímání potravy. Ale i kdyby mohl mluvit bez obtíží, mnoho moudrých myšlenek by z něho stejně nevypadlo. Číst a psát se sice naučil, ale to bylo asi tak vše. Navíc nebyl ani psychicky vyrovnaný.

I s těmito handicapy se však oženit musel. Vyvolenou se stala Marie Louisa Orleánská, která zpočátku rozhodně nadšená nebyla. Ale prý si zvykla a manželství nakonec bylo docela harmonické. Ovšem bez potomků, což ji muselo stresovat. Poddaní jí údajnou neplodnost vyčítali a ani je nenapadlo, že na vině může být král. Co jí zbývalo? Několikrát předstírat těhotenství, což však nešlo donekonečna. Karel mezitím poslouchal svoji dominantní matku, která prakticky vládla za něj.

Zařídila to Matka příroda?

Když Marie náhle zemřela, král dlouho netruchlil. Ve hře totiž byly dynastické zájmy, a tak se oženil. Jeho vyvolenou byla Marie Anna Falcko-Neuburská, která rozhodně neoplývala dobrými vlastnostmi své předchůdkyně. Zlá, hysterická dáma uplatňovala na dvoře protekci pro své příbuzné. Navíc se s matkou krále nenáviděly.

Mezitím probíhaly válečné spory. Francie chtěla dominovat v Evropě, proběhla válka holandská, válka o falcké dědictví a další konflikty. To vše si vyžádalo obrovské množství peněz, ale Karel neměl sílu to řešit. Již v té době ho sužovaly různé neduhy, jako byla vodnatelnost, potíže s játry a se zrakem. Zemřel ve věku 39 let a moc předal Francii prostřednictvím Filipa z rodu Anjou.

Filip toho mnoho zkazit nemohl, vládla za něj ambiciózní matinka. Kudy by se asi ale dějiny ubíraly, kdyby byl Karel schopen zplodit následníka? Byl opravdu impotentní? Trpěl jinou sexuální dysfunkcí? Měl psychické zábrany a v důsledku nich nechtěl se svými ženami příliš často spát? Anebo to zařídila moudrá Matka příroda, která nechtěla dopustit, aby případný potomek zdědil Karlovy geny? I to je dost možné...

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376781
DnesDnes508
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden6031
Tento měsícTento měsíc4210

Partnerské weby

apartman banner