Letos v červnu jsem měla konečně možnost navštívit Velké Losiny, které jsou známy z čarodějnických procesů na konci 17. století. Samozřejmě znám film Kladivo na čarodějnice, ale knihu jsem zatím nečetla. Postavu faráře, který byl

také obětí těchto procesů, ztvárnil Elo Romančík. Pamatuji si na scénu, kde se na něj při jakési hostině krásně usmívá Sylvia Turbová, která hrála jeho hospodyni. Chtěly se církevní kruhy tohoto faráře zbavit? Není přece možné, že by se ho nezastaly...“

Bohuslava Č., Plzeňsko

Tou krasavicí, kterou tak přesvědčivě zahrála Sylvia Turbová, byla farářova kuchařka Zuzana Voglická. Nevíme, zda ho milovala, ale je jisté, že přestála první stupeň mučení, kterým bylo drcení palců. Podlehla až při nasazení španělské boty a obvinila Lautnera z čarodějnictví. Ještě jedno jméno je spojeno s nařčením tohoto muže, který byl ve svém okolí nesmírně vážený. Marie Sattlerová ještě před zahájením tortury přiznala, že je čarodějnice. Tak byla vyděšená z toho, co by ji mohlo potkat.

Kryštof Lautner byl vlastně poměrně vysoko postaveným církevním hodnostářem - děkanem. To znamenalo, že byl představeným hned několika farností. Byl velice vzdělaný a mezi svými ovečkami oblíbený. Opravdu byl zván na různá posezení, svatby, křtiny a pohřební hostiny.

Proč se tedy církevní kruhy Lautnera nezastaly? Biskupská komise dostala seznam jeho „hříchů“ sepsaný jeho úhlavním nepřítelem Bobligem z Edelstadtu. Netroufala si zatknout oblíbeného děkana přímo v Šumperku, udělala to pokoutně, když se Lautner účastnil posvícenských hodů na mohelnické faře. Lautner skončil na Mírově, kde ho věznili téměř pět let. Odmítal nařčení z čarodějnictví, a tak i olomoucký biskup nakonec rozhodl, že se k jeho přiznání použije útrpného práva. Po dvanácti dnech neuvěřitelných muk se zlomený farář „přiznal“. Byl odsouzen ke smrti upálením, před smrtí mu biskup Breuner cihlou vydřel posvěcená místa na hlavě a rukou. Na popravu se prý přišlo do Mohelnice podívat 20 tisíc lidí.

Církev se tedy děkana, který proslul statečností, nezastala. Bylo to proto, že byl tolerantní i k tajným evangelíkům? Nebo vadilo, že některé převyšoval (a možná zahanboval) svými znalostmi mnoha oborů? Je historickou skutečností, že čarodějnické procesy skončily až v době, kdy to inkvizitor Boblig skutečně přehnal. Obvinil totiž ze spolčení s ďáblem knížete Lichtenštejna, který na něho žaloval císaři Leopoldu I. Mezitím však muselo zahynout krutou smrtí přes 100 nevinných lidí. A celých 18 let žili lidé na Šumpersku ve velikých obavách.

(st)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430072
DnesDnes190
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden190
Tento měsícTento měsíc190

Partnerské weby

apartman banner