Krásný jevišovický zámeček na Znojemsku a jeho okolí si v průběhu staletí oblíbil prý ďábel. Jeden z pekelných přízraků se zjevuje ve sklepeních zdejšího Starého zámku. Patří duchu Hynka Jevišovického z Kunštátu, známého

pro svou krutost mezi jeho poddanými a přezdívaného Suchý čert. Jedná se o jednoho z proslulých majitelů zámku, kterého pro jeho zlou povahu sebral do pekla sám Satan. Z Hynkova sídla vede údajně tajná podzemní chodba - jak to už u starých hradů a zámků bývá - severním směrem až k němčickému dvoru. Její vyústění by mělo být ve sklepě jednoho starého domu na úpatí vrchu Špičák. Chodba sloužila obyvatelům zámku jako úniková cesta v případě nebezpečí, ale jedna z místních legend vypráví také o ukryté soše Krista, celé z ryzího zlata, a tuctu podobných náboženských soch Kristových apoštolů, které jsou vyrobeny ze stříbra.

Naopak na jih od Jevišovic se nachází v lesním pásmu Venclův kopec, který si také oblíbil ďábel. Na východní straně se tu nad Hlubokým potokem nachází Čertova stěna a Čertův kámen. Stará pověst říká, že se tady kdysi kaplan z Běhařovic upsal pekelníkovi za to, že mu pomůže postavit kostelní věž za pouhé tři dny (nebo spíše tři noci). Věž měla být tak vysoká, že z ní mělo být vidět až do Vídně. Po podpisu, samozřejmě vlastní krví, nastoupila pekelná směna a ďáblové začali snášet na stavbu věže kameny z celého okolí. Prý až od Hlubokých Mašůvek. Jenže poslední noc se tempo trochu zadrhlo, a tak když kaplanův kohout zakokrhal, chyběl čertům poslední kámen. Když uslyšeli kokrhání, ve vzteku nad tím, že jim unikla knězova duše, jeden z nich mrštil posledním kamenem právě u Venclova kopce a vytvořil tak právě onu Čertovu stěnu.

(bla)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376797
DnesDnes524
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden6047
Tento měsícTento měsíc4226

Partnerské weby

apartman banner