Císařovna Marie Terezie sice své početné potomstvo velice milovala, ale byla nesmlouvavá, co se týkalo dynastických otázek. Syn Josef přišel na svět až po třech dcerách a habsburská rodina, a s ní i celá rakouská říše, si

oddechla. Konečně následník trůnu!

Josef dospěl v pohledného a vzdělaného mladíka a mladičká Isabela Parmská se jeho matce jevila jako vhodná nevěsta. Navíc, a to u královských dynastií obvyklé nebývalo, Josef si Isabelu horoucně zamiloval. Zda jeho lásku opětovala, v tom nemají historici zcela jasno. Tvrdí se, že Isabela věnovala velikou náklonnost jeho sestře Marii Kristině. Četné dopisy, které si ženy vyměňovaly, to dokazují. Isabela zemřela v pouhých dvaadvaceti letech na tehdy obávané a hlavně neléčitelné neštovice. Kdyby přežila, zůstala by její krásná tvář zohyzděná. Miloval by ji Josef i poté?

Zbývala jí ctnost

Moc mu totiž vadilo, že jeho druhou ženu Marii Josefu Bavorskou charakterizovala nečistá pleť s vřídky. Navíc se nemohl smířit s její malou a zavalitou postavou. Kdo ví, jak manželův neskrývaný odpor Marie nesla. Možná uvažovala, zda by jí nebylo přece jen lépe v klášteře. Pro řeholní život byla totiž předtím předurčena. Jenže Marie Terezie rozhodla, že se Josef oženit musí, a to právě s touto bavorskou princeznou.

Budoucí císař se podvolil, ale traduje se, že se své manželky nikdy nedotknul. Snad jen jejího charakteru a ctnosti si vážil. Co však Marii Josefě zbývalo, než být ctnostná?

Shodou nešťastných okolností i Josefova druhá manželka zemřela na neštovice. Tentokrát však císař netruchlil.

(les)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2376842
DnesDnes569
VčeraVčera1027
Tento týdenTento týden6092
Tento měsícTento měsíc4271

Partnerské weby

apartman banner