Na pískovcové skále nad řekou Jizerou, nedaleko Mladé Boleslavi, stojí majestátní zřícenina hradu Michalovice. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století a v této době byl v držení rytíře bez bázně a hany Jana z Michalovic. Tento rytíř bravurně vládl dřevcem a uměl se ohánět mečem. Na rytířských turnajích pořádaných u dvora českého krále Václava II. nenašel přemožitele mezi českými ani německými rytíři. Král Václav II. si jej velmi oblíbil a jako reprezentanta rytířstva země České jej vyslal do Francie ke královskému dvoru Filipa Sličného. Zde se na turnajích scházel středověký výkvět šlechty z celé Evropy.

Jan z Michalovic ani ve Francii nebyl žádným rytířem poražen a sám francouzský král Filip Sličný obdivoval jeho odvahu a umění ve zbroji. Jeden středověký minesengr o něm napsal: „V české zemi rytíř žije, slávou všechny převyšuje.“

Šikmá věž jako v Pise

Dávno je pryč doba rytířů a z jejich slávy zůstala jen malebná zřícenina hradu. Za šikmou věží nemusíte jezdit zrovna do italské Pisy, najdete ji také na hradě Michalovice. Jeho dominantu tvoří právě mohutná, válcová, šikmá věž zvaná Putna. Věž se naklonila v 19. století, když zde lidé hledali poklady, a proto byla začátkem 20. století podezděna a její základy byly vybetonovány. Zachovalo se ještě jádro hradu se zříceninou gotického paláce a částí hradeb. Je odtud krásný výhled do údolí řeky Jizery.

Na závěr se musím zmínit, že to byl právě udatný rytíř Jan z Michalovic, který mě inspiroval k napsání e-knihy pro děti a mládež „Pavlík a rytíř Jan z Michalovic“, ve které se čtenáři seznámí se středověkem zábavnou formou, poněkud jinak než ze strohého textu učebnice dějepisu.

Jiří Glet

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380893
DnesDnes55
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden3691
Tento měsícTento měsíc8322

Partnerské weby

apartman banner