Války bývají dobou, kdy soucit s bližním se rovná zradě. Především v případě, pokud nestojíme na stejné straně barikády. Dne 12. října roku 1915 skončil život jedné britské zdravotní sestry. Násilně, na popravišti. Za dva měsíce

se mělo jedné pařížské pouliční zpěvačce narodit dítě. Matka se rozhodla, že pokud to bude děvčátko, pojmenuje ho po statečné Angličance – Edith. Na její počest. Až děvčátko vyroste, proslaví se jako zpěvačka šansonů...

Malá Edith, která zatím odpočívala v mámině bříšku, dozajista netušila, že její jmenovkyni – Edith Cavell - se při ranním úsvitu onoho osudného dne počítaly poslední vteřiny života. Ale britská a světová veřejnost věděla a veřejnost byla rozhořčena. Občané, ba i ti z vysokých kruhů, se marně přimlouvali za zmírnění rozsudku. Bezprostředně po své smrti se Edith Cavell stala symbolem mučednictví.

Z ředitelky obětavou ošetřovatelkou

Narodila se 4. prosince roku 1865. Ve škole byla dobrou žačkou, bavily ji především jazyky a zvláště vynikala ve francouzštině. Kariéru zdravotní sestry neplánovala, ale zato měla toulavé boty. Rozhodla se poznat některé země na kontinentu. Zvláště si zamilovala Brusel, kde několik let pracovala v jedné rodině jako guvernantka. Po návratu se připravovala na dráhu zdravotní sestry v londýnské královské nemocnici a poté se vydala do Kentu léčit nakažené při tyfové epidemii.

V roce 1908 nastoupila na post ředitelky do bruselské zdravotní školy, která byla založena teprve dva roky předtím. Škola byla součástí kliniky doktora Antoina Depage a po vypuknutí I. světové války se stala nemocnicí Červeného kříže.

Edith, která zde, na rozdíl od dalších britských sester, zůstala, se obětavě věnovala péči o zraněné vojáky. Těm spojeneckým pak pomáhala dostat se přes Holandsko, které bylo neutrální, do bezpečí. Těch bylo nakonec dvě stovky. S organizací a převaděčstvím jí pomáhal mladý architekt Philippe Baucq, který za to byl společně s Edith odsouzen k smrti.

Nemilosrdní soudci

Byla Edith Cavell špiónkou? Němci byli přesvědčeni, že ano, Britové to popírali. Jisté indicie, nalezené v belgických archívech však naznačují, že spolu s vojáky, mohly být do Británie dopravovány i důležité informace.

Odbojová skupina, jejíž byla Edith členkou, neměla čas na to, aby mohla zachránit spojeneckých vojáků více. Edith byla zatčena v létě roku 2015 a deset týdnů čekala na soud. Po procesu, který trval jen dva dny, bylo na smrt odsouzeno sedm lidí. Pět z nich dostalo milost, ale Edith mezi nimi bohužel nebyla.

Ví se, že při výslechu spolupracovala a nic nezapírala. Věřila, že tak zachrání ostatní? Sebe ovšem nespasila. Jméno Edith Cavell však už navěky budou Britové vyslovovat s úctou ke statečné ženě. Její portrét umístí na poštovní známky a anglikánská církev si ji bude připomínat ve svém kalendáři o výročním dnu její smrti.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427531
DnesDnes639
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2729
Tento měsícTento měsíc23010

Partnerské weby

apartman banner