Před 180 lety, 25. října, se narodil autor Carmen, jedné z nejkrásnějších světových oper, francouzský hudební skladatel Georges Bizet. Sudičky mu daly do vínku hudební talent po matce Aimée, pianistce, a strýci, uznávaném učiteli zpěvu, Francoisi Delsarte. Třetí

sudička, která bývá v pohádkách ta zlá, mu zřejmě předpověděla, že doopravdy slavným se stane až po své smrti. Autor nesmrtelné Carmen totiž zemřel tři měsíce po jejím prvním uvedení. Že se toto jeho dílo dostane mezi nejhranější opery na světových jevištích, to dozajista netušil. Naopak, domníval se spíše, že opera u diváků propadla. A tak je jeho smrt v pouhých 37 letech spojována s depresemi. Je tomu tak? Oficiální verze zní, že zemřel na srdeční kolaps, který byl důsledkem hnisavého krčního zánětu. Ano, to se u těžkých angín může stát. Ale depresí oslabené tělo se infekci hůře brání.

Exotické kulisy podmínkou

Georges Bizet vystudoval pařížskou konzervatoř a svoji první symfonii napsal v 17 letech a bezprostředně poté vyhrál Římskou cenu s jednoaktovkou Doktor Zázrak, která mu zaručila dvouletý studijní pobyt v Itálii. Poté se vrátil do Paříže a začal pilně tvořit. Dal si záležet na tom, aby i libreta byla pro diváky poutavá. Proto si liboval v tom, aby byl děj zasazen do exotických kulis. Například opera Lovci perel se odehrává na Cejlonu. Další třeba v Rusku (Ivan Hrozný) či v Egyptě (Džamilé).

Příběh podle skutečné postavy

A jeho nejslavnější opera Carmen? Možná to nevíte, ale byla inspirována skutečnou postavou. Carmen opravdu žila. Příbuzný hraběnky de Montijo se kdysi zamiloval do dělnice z továrny na tabák. Alespoň tak to vyjevil novinář a spisovatel Prosper Merimée. Pravá Carmen byla Španělka, ale až Merimée jí přisoudil temperament španělských cikánek. I Bizet byl zřejmě s touto romantičtější verzí spokojen. Méně se mu však už zamlouval fakt, že premiéra byla několikrát odložena. I kvůli tomu, že potíže dělala primadona – představitelka hlavní role. Célestine Galli-Marié totiž nebyla spokojena s některými melodiemi, a tak Bizet komponoval a komponoval a studoval při tom v knihovně pařížské konzervatoře španělské písně.

Vlažné přijetí

Premiéry se dočkal 3. března roku 1875. Diváci tragický příběh krásné Španělky přijali vlažně, a to muselo být pro autora obrovské zklamání. Na druhé straně věděl, že jeho dílo přijala vídeňská Dvorní opera, která si však vyžádala určité úpravy v mluveném textu. Kdyby ho smrt nezastihla v tak mladém věku, bezpochyby by si vychutnal slávu, kterou mu Carmen přinesla. Uchváceni jí byli diváci na celém světě a dodnes se zpívá v mnoha jazycích. Ztvárnit tuto roli je snem snad každé operní zpěvačky, mezzosopranistky, ale dostávají ji jen ty nejlepší. Pokud to Georges Bizet z hudebního nebe vidí, může být spokojen a ocenit tam například naši Emmu Destinnovou.

LENKA STRÁNSKÁ

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501532
DnesDnes501
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4222
Tento měsícTento měsíc12878

Partnerské weby

apartman banner