Jméno nebylo člověku dáváno nahodile, ale od počátku lidstva znamenalo titul, funkci nebo určovalo jeho nositeli životní cestu. Jméno mělo nově narozeného člověka chránit a dodávat mu sílu. Jména prvních křesťanských

svatých se dávala narozeným dětem při křtu, dotyčný světec nebo světice se stali pro nového člověka patronem (ochráncem), vzorem a příkladem ve víře.
V současné době už málokdo spojuje jméno svého dítěte se jménem a životem křesťanského světce, přesto je zajímavé vědět, jak jednotlivá jména vznikla, co znamenají a vyjadřují, a kteří světci byli jejich nositeli. Pojďme se podívat na některé z nich:

Sv. Adalgag biskup (28. 4.) - narodil se roku 900 v Sasku, zemřel 28. 4. 988 v Hamburku. Od roku 937 působil v Brémách, později v Hamburku. Založil šest biskupství.

Sv. Adalgar arcibiskup (9. 5.) - narodil se roku 840 v Brémách, zemřel 9. 5. 909 také v Brémách.

Sv. Adalgunda abatyše (30. 1.) - narodila se přibližně v letech 630/635 v Belgii, zemřela 30. 1. 694. Pocházela z královského rodu Merovejců, uprchla před rodiči, kteří ji nutili do sňatku. Se svou sestrou Valdetrudy založila klášter benediktinek v Maubeuge u francouzsko-belgických hranic. Zde je uchováván její závoj a obuv. Je vzývána proti rakovině, náhlé smrti, dětským nemocem, je patronkou dětí nechodících a těžce se učících chodit.

Adam - praotec lidstva - a Eva (24. 12) - hebrejsky h´adá – mah = červená zemina/hlína, stvořený pozemšťan, člověk. Adam byl první člověk stvořený Bohem, je nazýván praotcem všech lidí. Za manželku mu dal Bůh Evu. Oba jsou patrony krejčích, snoubenců a zahradníků. V době národního obrození u nás bylo jméno Adam překládáno jako Zemislav.

Sv. Adauctus (30. 8.) - mučedník, latinsky Adauctus = přidaný. Jde o neznámého jáhna, kterému toto jméno dali první křesťané. Zemřel za císaře Diokleciána s knězem sv. Felixem. Když byl kněz veden na popravu, přišel k němu tento neznámý jáhen, rozloučil se s ním a byl s ním nakonec popraven. Adauctus zemřel 30. 8. 300. Společný hrob obou mužů byl objeven při vykopávkách v roce 1905, kdy archeologové nalezli tabulku s jejich jmény.

Sv. Adelgott biskup (3.10.) - germánsky Adel Gott = šlechtic Boží, urozenost od Boha. Narodil se roku 1100 ve švýcarském Churu a zemřel 3. 10. 1160 tamtéž.

Sv. Adéla vyznavačka (2. 9./16. 12.) - německy Adel – heid = urozenost, urozená, ušlechtilá, psána také jako sv. Adelhaida. Narodila se roku 931 v Burgundsku ve Francii, zemřela 16. 12. 999 v Selz v Alsasku ve Francii. Byla dcerou krále Rudolfa II. Burgundského, v 16 letech se vdala za krále Lothara Italského. Starala se o chudé, dávala peníze na různé útulky a špitály.

Italská knížata Lothara uznala za krále pod podmínkou, že se jeho prvním rádcem stane jejich vůdce Berengar. Ten v listopadu roku 950 dal krále otrávit a Adelhaidu zbavil trůnu i koruny. Nutil ji, aby si vzala jeho syna. Královna však odmítla a byla uvězněna. Na pomoc jí přišel král Oto I., porazil Berengara a vrátil Adelhaidě korunu. V roce 951 se ve věku dvaceti let nakonec za Otu provdala. O jedenáct let později je papež Jan XII. korunoval v bazilice sv. Petra císařskou korunou. Když císař Ota I. v roce 973 zemřel, došlo k roztržce a napětí mezi císařovnou-vdovou a snachou, Řekyní Teofanou. Nakonec Adelhaida předala trůn svému synovi Otovi II. a odešla do kláštera, který sama založila. V roce 1097 ji svatořečil papež Urban II. V době obrození se její jméno překládalo jako Šlechtislava.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501265
DnesDnes234
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden3955
Tento měsícTento měsíc12611

Partnerské weby

apartman banner