Capa je pseudonym Endre Ernö Friedmanna, který spatřil světlo světa v roce 1913 v židovské rodině v Budapešti. Jeho život byl poměrně krátký, ale zato velice dobrodružný. Ve světě je znám jako autor fotografie „Padlého vojáka“. V roce

1931 se přidal k levicovému politickému spektru a na základě účasti na jedné z četných demonstrací byl zatčen a po výslechu měl na vybranou - buď do vězení nebo emigrovat. Capa zvolil emigraci a rozhodl se pro Německo. Když v roce 1933 převzal Hitler v Německu moc, odešel na kratší dobu do Vídně a nakonec zakotvil v Paříži. Ve městě se o rok později setkal s talentovanou fotografkou Gertou Pohorylle. Společně vytvořili neexistujícího fotografa Roberta Capu a jeho jménem prodávali kradené fotky z USA. Ty šly samozřejmě perfektně na odbyt. Když se na podvod přišlo, z Gerty Pohorylle se stala Gerda Taro a Endre si nechal umělecké jméno Robert Capa. V roce 1936 dostali od novináře Davida Seymoura nabídku zasílat reportáže ze španělské války. Ve Španělsku se Capa seznámil s Ernestem Hemingwayem, který ho ovlivnil mezi jiným i politicky.

Tažení mnoha válkami

Právě ve Španělku se Capa proslavil fotografií „Padlého vojáka“ z 5 . září 1936. Po fotografii revolucionáře Che Guevary šlo o nejčastěji publikovanou fotografií minulého století. Gerda Taro však neměla tolik štěstí a v polovině roku 1937 při reportáži spadla z nákladního auta pod tank a zemřela. V roce 1939 působil Capa v Číně jako vojenský reportér a fotograf čínského povstání proti Japoncům. O pět let později fotografoval invazi spojeneckých armád do Francie. Režisér Steve Spielberg se při natáčení filmu „Zachraňte vojína Ryana“ inspiroval právě fotografiemi Roberta Capy. Na konci II. světové války si ještě stačil střihnou románek se slavnou švédskou herečkou Ingrid Bergmann, v roce 1948 však již spěchal na Blízký východ, aby stihl zdokumentovat zakládání státu Izrael. V mírových dobách svět oblétly jeho fotografie z Tour de France, v roce 1954 už byl ale opět ve válečné vřavě.

První pochybnosti

O pravost fotografie „Padlého vojáka“ nebylo pochyb skoro celých 40 let. Až v roce 1975 Phillip Knightley Capovu slavnou fotografii poprvé zpochybnil. Bylo zjištěno, že foto bylo pořízeno fotoaparátem značky Rolleflex a Capa fotografoval Leicou. Rolleflex používala právě Gerda Taro. Háček je v tom, že negativ je od konce války ztracený. A tak je těžké určit opravdového autora. Přivlastnil si opravdu Capa snímek své kolegyně? Je pravdou, že jako vyhlášený lev salonů opravdu stál o slávu…

Příliš mnoho nejasností

Ted Allan, který bojoval ve španělské válce jako dvacetiletý, prohlásil, že jednou, krátce po uveřejnění fotografie „Padlého vojáka“ v časopise Vu, diskutoval s Capovým přítelem Davidem Seymourem. Ten mu sdělil, že Capa nebyl autorem fotografie, ale Gerda Taro. Za nitky k rozuzlení pravdy o fotografii začala tahat americká novinářka Caroline Brothers, a to přímo v magazínu Vu. Prvním krokem bylo zjistit přesnou identifikaci místa pořízení snímku, včetně času, stínů, pozadí i okolí. Zjistila, že foto nebylo pořízeno v 17. hodin odpoledne, jak tvrdil Capa, ale v devět hodin ráno. Pomyslný olej do ohně přilil i Manuel Susperregui. Podrobil krajinu na fotografii forenznímu auditu a zjistil, že krajina kolem Cerro Muriano není identická s tou na fotografii. A podařilo se mu ji objevit. Dokázal, že krajina na Capově snímku je asi 40 kilometrů vzdálena od udávaného místa, a navíc se tam v té době žádné boje nevedly.

Naaranžovaný boj?

Někteří odborníci nabízejí následující scénář: Capa bojovou činnost naaranžoval proto, aby do Espejo necestoval zbytečně. Podle motta: „Když není žádný boj, tak jej zorganizuji.“ Díky snímku „Padlého vojáka“ se stal jedním z nejslavnějším válečných fotografů světa. Byl ikonou, které všichni věřili. A pochybovačným názorům světový tisk tehdy nevěnoval prakticky žádnou pozornost… Ono ale mohlo být všechno jinak. Robert Capa zemřel v roce 1954 v indočínské válce.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505686
DnesDnes155
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3938
Tento měsícTento měsíc17032

Partnerské weby

apartman banner