Jméno nebylo člověku dáváno nahodile, ale od počátku lidstva znamenalo titul, funkci nebo určovalo jeho nositeli životní cestu. Jméno mělo nově narozeného člověka chránit a dodávat mu sílu. Jména prvních křesťanských svatých se

dávala narozeným dětem při křtu, dotyčný světec nebo světice se stali pro nového člověka patronem (ochráncem), vzorem a příkladem ve víře.
V současné době už málokdo spojuje jméno svého dítěte se jménem a životem křesťanského světce, přesto je zajímavé vědět, jak jednotlivá jména vznikla, co znamenají a vyjadřují, a kteří světci byli jejich nositeli. Pojďme se podívat na některé z nich:

Řeholnice ct. Adéla Ciniová (28. 3.) - se narodila 25. října 1838 v La Valettě na Maltě, zemřela 28. března 1885 v Hamrunu (na Maltě). Založila hospic (nemocnici) pro ohrožené ženy.

Sv. Adéla z Pfalzelu, abatyše (24. 12.) - zemřela 24. prosince 734 v Pfalzelu u Trevíru. Byla dcerou krále sv. Dagoberta II. a sv. Irminy, sestra sv. Plektrudy a teta sv. Notburgy z Kolína. Svatořečena byla papežem Alexandrem II. v roce 1072. Její ostatky se ztratily po roce 1871 při sekularizaci (zesvětštění) Německa.

Sv. Adelaida ze Scharbeeku, vyznavačka (11. 6.) - se narodila roku 1200 v Scharbeecku v Belgii, zemřela 11. června 1249 v Maria Kammernu u Bruselu (Belgie).

Sv. Adelaida, abatyše (5. 2.) - se narodila v roce 960 ve Vilichu (Německo), zemřela roku 1015 v Kolíně nad Rýnem. Byla první abatyší benediktinského kláštera ve Vilichu, který založili její rodiče v roce 980, později se stala abatyší u Panny Marie v Kolíně. Podle legendy učinila zázrak s pramenem vody a dokázala vyléčit oční nemoc. Studánka byla nazvaná jejím jménem.

Sv. Adelheim - opat (25. 2.) - se narodil 25. února 1131 v Engelbergu (Andělská hora) ve Švýcarsku. Působil v klášteře benediktinů sv. Blažeje ve Schwarzwaldu. V roce 1122 se stal převorem a roku 1124 opatem v Engelbergu. Už za svého života byl ctěn jako světec, svatořečen byl v roce 1147.

Sv. Adelinda, abatyše (28. 8.) - se narodila 28. srpna 926 v Buchau v Německu. Původně bádenská hraběnka, matka tří synů, kteří byli zavražděni spolu s otcem, jako vdova založila klášter benediktinek u jezera Feder. V roce 1803 byl sekularizován (zesvětštěn) a prodán Thurn-Taxisům, kteří ho přebudovali na zámek. V roce 1939 se našel Adelindin hrob v kryptě kostela (od roku 1770 je farní).

Sv. Adelman, biskup (4. 12.) se narodil roku 846 v Beauvais ve Francii.

Adina (17. 6.) - hebrejsky adí – ne = jemná, citlivá.

Ado z Vienne, arcibiskup (16. 12.) - se narodil roku 800 v Sens (Francie), zemřel 16. prosince 875 ve Vienne (Francie).

Sv. Adrian, opat (9. 1.) - latinsky: Adrian, Hadrian = muž od moře (Adriatického), občan města Adrie. Svatý Adrian z Canterbury žil v 7. století, vstoupil do kláštera benediktinů v Neridě u Neapole. Vynikal mimořádnou inteligencí a byl zvolen opatem, papež Vitalián ho jmenoval na uprázdněný arcibiskupský stolec v anglickém městě Canterbury. Adrian z pokory odmítl, a tak ho papež požádal, aby novému arcibiskupovi dělal alespoň poradce. Stal se zakladatelem významné školy, kde vyučoval řečtinu, latinu, biblistiku, teologii a právo.

Sv. Adrian, mučedník (8. 9.) se narodil roku 290 v Nikomedii (také Nikaj, Nicej, Iznik, Izmit v Turecku). Tento původně římský voják měl za manželku křesťanku Natalii a za panování císaře Maxmiliána byl poslán do Nikomedie pronásledovat křesťany. Když ale viděl jejich hrdinství a statečnost, přijal křesťanskou víru, za což byl popraven. Jeho žena odnesla jeho tělo do Byzance (Konstantinopol), kde ho pohřbila. V 7. století byly ostatky přeneseny do Říma, kde byl Adrianovi zasvěcen kostel. Úcta k tomuto muži se pak rozšířila ve Francii a Holandsku.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505686
DnesDnes155
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3938
Tento měsícTento měsíc17032

Partnerské weby

apartman banner