Slyšela jsem o Francouzce, která navštívila tibetskou Lhasu ve 20. letech minulého století, tedy v době, kdy tam cizinci vůbec nesměli. Jak se jí to podařilo a co tam pohledávala?“

Jaroslava P., Olomouc

 

Zřejmě máte na mysli Alexandru David-Néel. Tato žena, která se narodila v Saint Mandé roku 1868, měla v dospělosti velice široký okruh zájmů. Byla to cestovatelka a antropoložka, ale také spisovatelka a operní pěvkyně. Vyznávala tehdy velmi populární politický směr – anarchismus. Pro nás je však zajímavé, že se zajímala i o spiritualismus. Napsala tři desítky knih o východní filozofii a náboženství. Jejími myšlenkami byla dokonce ovlivněna taková esa světové literatury, jako Allen Ginsberg nebo Jack Kerouac.

Do Indie cestovala v roce 1890 a 1911, dokonce se setkala i s tehdejším dalajlámou. V roce 1916 odcestovala do Tibetu, ale protože se nechtěla vrátit do Evropy, kde probíhala válka, vydala se do Japonska. Na cestu se připravovala tři roky a v poutnickém převleku se dostala opravdu do Lhasy. Dojmy z této cesty shrnula ve své nejznámější knize – O žebrácké holi do svatého města (u nás vyšla roku 1931 s ilustracemi Zdeňka Buriana).

Její knihy se zabývají buddhismem a tibetskou mystikou. Také tajnými naukami, které vzbudily velkou pozornost, protože o nich Evropané dosud mnoho nevěděli.

Možná vás bude zajímat, že Alexandra David-Néel byla jako jediná Evropanka vysvěcena v Tibetu na lámu a stala se naldžorpou, tedy mystikem s nadpřirozenou mocí.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505717
DnesDnes186
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3969
Tento měsícTento měsíc17063

Partnerské weby

apartman banner