Vychovatelé krále Ludvíka XV., který se stal již jako hoch francouzským panovníkem, mu připravovali takovou zábavu a takové rozptýlení, že jeho pozdější krutost se jeví jako důsledek snah špatných učitelů. Tak na příklad

jednou z častých zábav mladičkého krále bylo, že pozoroval ve velkém sále vrabce (bylo jich tam snad tisíc), jak zděšeně poletují a marně se brání útoku hladových sokolů, kteří tam byli vpuštěni. Samozřejmě, že při této podívané na krvavé hody dravých ptáků „ušlechtilý“ mladíček skákal radostí. Jaký div, když mu bylo dvanáct let, dovedl si již vymýšlet podobné hříčky sám.

Krutá zábava mladého panovníka

Obětí jeho trýznitelského nápadu byla bílá laň, která za ním všude běhala a jedla mu z ruky. Jednoho dne Ludvíka napadlo, že laň usmrtí. Chladnokrevně po ní střelil, pouze ji však zranil a věrné zvíře kulhajíc přišlo k němu a lízalo mu ruce, jako by prosilo o milost. Královský sadista však nebyl ani v nejmenším dojat. Svému sluhovi nařídil, aby zvíře odvedl kousek dále a střílel na ně tak dlouho, až kleslo k zemi. Tyto surové kousky neopustily Ludvíka ani ve zralém věku, kdy vládl poddaným krutou rukou.

Přímluva kardinála nepomohla

V roce 1740 vypukly v Paříži bouře hladového lidu, protože pro velkou drahotu se v celé zemi rozhostila bída. Krámy pekařů byly nespokojenými davy násilím otevírány a vylupovány. Krále však tato situace nezajímala a vesele si dál jezdil po honech. A když mu kardinál Floury domlouval, aby jako hlava státu ke zmírnění bídy něčím přispěl, otočil se bezcitný král ke svému rádci zády a nechal jej bez odpovědi. Pak se nemůžeme divit, že tento král dal rozkaz, aby byly tisíce Francouzů proti své vůli odchytávány policií a vyváženy do kolonií při řece Mississippi v Americe, kde měly posilovat francouzskou državu. Nešťastníci, hlavně žebráci a chudý lid, byli nakládáni na lodě jako zvěř a mnoho z nich zemřelo strádáním a nemocemi již cestou. A takto skončili někdy i zámožní občané, byli-li nepohodlní někomu, kdo měl styky s královskými „chytači“.

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505697
DnesDnes166
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3949
Tento měsícTento měsíc17043

Partnerské weby

apartman banner