Jméno nebylo člověku dáváno nahodile, ale od počátku lidstva znamenalo titul, funkci nebo určovalo jeho nositeli životní cestu. Jméno mělo nově narozeného člověka chránit a dodávat mu sílu. Jména prvních křesťanských

svatých se dávala narozeným dětem při křtu, dotyčný světec nebo světice se stali pro nového člověka patronem (ochráncem), vzorem a příkladem ve víře.
V současné době už málokdo spojuje jméno svého dítěte se jménem a životem křesťanského světce, přesto je zajímavé vědět, jak jednotlivá jména vznikla, co znamenají a vyjadřují, a kteří světci byli jejich nositeli. Pojďme se podívat na některé z nich:

Afra mučednice (svátek 7. 8.) - narozena ve 3. století na Kypru, zemřela 7. 8. 304 v Augsburgu v Německu. Byla dcerou kyperského krále, přišla s matkou Hilarií a strýcem sv. Dionýsiem z Augsburgu přes Řím do Německa. Tam si zařídili nevěstinec. O několik let později se dostali do města biskup Narcis (Narcissus) z Gerony s jáhnem Felixem, kteří byli na útěku (čekala je poprava). Schovali se v domě Afry a Hilarie a když biskup zjistil „předmět jejich podnikání“, zaměřil své modlitby na obrácení obou žen. Později je pokřtil a s nimi i tři ženy, které v nevěstinci žily. Nakonec byly všechny ženy z vykřičeného domu zatčeny a upáleny na břehu řeky Lechu.

Agapit mučedník (18. 8.) - latinsky: ago = jednat, vyjednat, zacházet. Narodil se kolem roku 242 v Palestrině u Říma. Za císaře Aureliána byl ve 13 letech mučen (týrán hladem, byl položen na žhavé uhlí, musel pít vařící vodu, byl bičován, zavěšen za nohy, dušen dýmem, v koloseu na něho pustili lvy). Později byl předhozen dalším dravým zvířatům, která se ho ani nedotkla. Nakonec byl 18. srpna 255 popraven mečem. Začátkem 19. století tvrdili osvícenci, že nikdy neexistoval. Jeho hrob a kostel však objevili archeologové v roce 1864.

Sv. Agáta mučednice (14. 10. /5. 2.) - řecky: agathé = dobrá, milá. Byla dcerou sicilského knížete. Místodržitel Quintilián (zástupce císaře Decia) ji obžaloval z křesťanství na Sicílii, neboť se s ní chtěl zasnoubit. Měl hlavní podmínku, aby se vzdala křesťanské víry. Protože odmítla, snažil se ji znásilnit. Potom ji poslal na 20 dní do nevěstince na převýchovu. Byla bičována, pálena žhavým uhlím, natahována na skřipec, uřezali jí prsa. Zemřela ve vězení a byla pohřbena v Katánii na Sicílii. Zachoval se její závoj, který ji chránil před popálením.
Rok po její smrti, při výbuchu Etny, nesli obyvatelé Katánie její závoj v procesí a láva se zastavila. Od té doby se závoj uchovává jako relikvie a je spolu s její sochou nesen každý rok v procesí.

Pro podobnost tvaru prsů a zvonů se stala patronkou zvonařů, zlatníků, je vzývána proti rakovině prsu, zánětům, zemětřesení, ohni a výbuchu sopky. Znázorňuje se s ňadry na míse, nebo v kleštích, v ruce má pochodeň či svíci. Původní řecké jméno bylo v době národního obrození doslovně přeloženo do češtiny jako Háta, Dobruše, Dobromila či Bona.
V našich dějinách její jméno nesla známá spisovatelka, národní buditelka, autorka českých kuchařských receptů Magdalena Dobromila Rettigová (1785–1845), dcera purkrabího na panství Kouniců a Šporků. Zajímavé je, že Magdalena Dobromila uměla od pěti let číst a psát, plést a šít, hovořila česky a německy.
Sv. Agathon papež (10. 1.) - řecky: agathó = dobrý, dobro. Sv. Agathon, Narodil se roku 574 na Sicílii. Podstatně později po vzájemném souhlasu s manželkou vstoupili oba do klášterů v Palermu. Ve svých 104 letech byl zvolen v roce 678 papežem.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501435
DnesDnes404
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4125
Tento měsícTento měsíc12781

Partnerské weby

apartman banner