Stará legenda říká, že když se král Jakub (Jaume) I. Aragonský chystal k invazi na Mallorcu, přiblížila se k přístavům, ve kterých se shromáždila jeho flotila čítající přes 150 lodí, nezvykle silná bouře. Hrozilo, že mu potopí celé loďstvo. Zoufalý král

složil slib, že když jeho lodě nápor živlů přečkají a výprava proti Maurům okupujícím Mallorcu skončí úspěšně, postaví velký chrám zasvěcený Panně Marii. Tak se i stalo - v září 1229 se na ostrově vylodilo 16 000 mužů a 1 500 koní. Lodě oproti původnímu plánu zakotvily za kalného jitra u Sant Elmu, kde - jak zaznamenaly staré kroniky - způsobily jednomu osamělému muslimskému pastýři pořádný šok.

Ale nepřítel se o invazi stejně brzy dozvěděl. Hned druhý den odrazilo křesťanské vojsko narychlo shromážděné pohotovostní oddíly almohadského emíra, které je měly srazit zpátky do moře. Královo vojsko postupovalo docela rychle k hlavnímu městu (tehdy nazývanému Medina Majurka) a brzy ho oblehlo. Jeho hradby ale vzdorovaly téměř tři měsíce. Teprve na silvestra 1229 město padlo do Jakubových rukou a ten tak mohl od svého polního kněze přijmout titul El Conqueridor (Dobyvatel). Tím začalo dobývání celého Baleárského souostroví, které mělo už být trvalým vítězstvím kříže nad půlměsícem.

Po obsazení zbytku ostrova církev králi připomněla jeho slib a Jakub I. dal na místě bývalé Velké mešity, uvnitř staré maurské citadely Almudaina na pahorku nad mořem, vystavět velký chrám zasvěcený Panně Marii.

Hra barev na Hromnice

Obrovský kostel se stavěl podobně jako náš chrám svatého Víta na Pražském hradě několik staletí. Stavba dlouhá 121 metrů s výškou lodi 44 metrů (která ji činí jednou z největších gotických staveb v Evropě) si však téměř okamžitě mezi věřícími svou mohutností, architekturou i zlatavou barvou získala přezdívku La Seu (Světlo). Může za to i sedm velkých rozetových oken, z nichž největší (na východní straně) se skládá z více než 1 200 kousků skla a každé ráno zalévá chrámovou loď nádherným barevným světlem. Architekti také projevili velkou dávku důmyslné vynalézavosti, když okna navrhli tak, že dvakrát ročně, vždy v 6.30 hodina ráno na Hromnice a na svatého Martina, září slunce přes toto barevné sklo východního okna na zeď těsně pod dalším rozetovým oknem na hlavní (západní) fasádě chrámu. Obdivuhodná katedrála La Seu, ona připomínka Jakubova skvělého vítězství, dokázala přečkat téměř 800 let i několik zemětřesení, aby se nakonec se svými obrovskými zvony vážícími až 5 700 kilogramů dostala na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2584170
DnesDnes697
VčeraVčera739
Tento týdenTento týden3063
Tento měsícTento měsíc14534

Partnerské weby

apartman banner